Co mikroprzedsiębiorca musi wiedzieć o JPK ?

Dodano: 26 października 2017
zdjecie_3_mikro

1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy (art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej), które nakazują przedsiębiorcom przekazywanie danych podatkowych w elektronicznej formie jako Jednolity Plik Kontrolny. Przedsiębiorcy mają obowiązek comiesięcznego przesyłania do właściwego Urzędu Skarbowego pliku JPK_VAT, a także okazywania pozostałych plików JPK na życzenie fiskusa. Właścicieli mikrofirm przepisy te zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.

 

 JPK - czym jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest Jednolity Plik Kontrolny. JPK to elektroniczny plik, który musi mieć ściśle określony format i strukturę. Celem wprowadzenia JPK było zmniejszenie luki VAT, a także ilości przestępstw gospodarczych, jednocześnie zwiększając wpływy do budżetu państwa. Takie rozwiązanie ma także umożliwić zmniejszenie kosztów poboru podatków, przyspieszając identyfikację nieprawidłowych rozliczeń podatkowych.

Obecnie wyróżniamy 7 struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (każdy z nich ma właściwy, ściśle określony symbol):

  1. JPK_VAT - ewidencja sprzedaży i zakupu VAT.
  2. JPK_FA- ewidencja faktur sprzedaży VAT, faktur korygujących i sprzedaży towarów zwolnionych z VAT.
  3. JPK_KR - informacje dotyczące ksiąg rachunkowych, zestawienia obrotów i sald, dziennik księgowań, zapisy na kontach.
  4. JPK_WB - informacje o wyciągach bankowych i operacjach na kontach podatnika.
  5. JPK_MAG - informacje dotyczące operacji magazynowych: przyjęć, wydań i przesunięć międzymagazynowych.
  6. JPK_PKPIR - ewidencja z podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
  7. JPK_EWP - ewidencja przychodów (dotyczy podatników, którzy rozliczają się podatkiem zryczałtowanym od przychodów ewidencjonowanych).

Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego właściwemu Urzędowi Skarbowemu w dwojaki sposób:

  • co miesiąc (dotyczy wyłącznie pliku JPK_VAT),
  • na żądanie fiskusa przy e-kontroli podatkowej (dotyczy pozostałych plików JPK).

Termin wejścia w życie tych przepisów jest jednak zależny od wielkości firmy. Dla największych przedsiębiorców zaczęły one obowiązywać już 1 lipca 2016 r., dla pozostałych - w późniejszym czasie.

Harmonogram obowiązywania przepisów o JPK wygląda następująco:

Wielkość firmy

Obowiązek comiesięcznej wysyłki JPK_VAT

Obowiązek udostępnienia pozostałych plików JPK (na życzenie fiskusa)

Duża firma

od 1.07.2016 r.

od 1.07.2016 r.

Średnia firma

od 1.01.2017 r.

od 1.07.2018 r.

Mała firma

od 1.01.2017 r.

od 1.07.2018 r.

Mikro firma

od 1.01.2018 r.

od 1.07.2018 r.

  

JPK dla mikroprzedsiębiorców - co muszę wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, od 1 stycznia 2018 r. wszyscy mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT będą mieli obowiązek przesyłania plików JPK_VAT do Urzędu Skarbowego. Termin wysyłki mija 25 dnia kolejnego miesiąca - pierwszy plik należy więc wysłać do 25 lutego 2018 r. Co ważne, JPK_VAT musi być przesyłane co miesiąc, nawet jeśli ewidencja za dany miesiąc będzie zerowa. Z wysyłki JPK_VAT nie zwalnia również złożenie deklaracji VAT. Prawdopodobnie Ministerstwo Finansów zmieni od 2018 roku zawartość pliku JPK_VAT, w lipcu uruchomiono konsultacje w tej sprawie.

Warto jednak już teraz być gotowym do przesyłania raportów JPK_VAT. Ministerstwo Finansów zapewnia podatników, że składając raport jeszcze w tym roku otrzymają szybszy zwrot VAT za październik, listopad i grudzień (zwrot ma nastąpić w terminie 25 dni).  

Od 1 lipca 2018 r. w razie e-kontroli podatkowej mikroprzedsiębiorcy będą musieli także, na żądanie Urzędu Skarbowego, przekazać pozostałe pliki JPK. Fiskus nie może jednak wymagać od właściciela mikrofirmy prowadzenia ewidencji dla struktur, które nie mają w firmie zastosowania (np. magazynu, jeśli w ogóle go nie ma) i okazywania potwierdzających ich plików JPK. Jednolity Plik Kontrolny dotyczy więc wyłącznie tych struktur, które są możliwe do przygotowania w firmie.

Pamiętajmy, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek znajomości wszystkich obowiązujących przepisów, w myśl zasady “nieznajomość prawa nie jest
żadnym usprawiedliwieniem”. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w natłoku spraw trudno dopilnować wszystkiego, dlatego uruchomiliśmy specjalny poradnik dla mikroprzedsiębiorców: www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat . Serwis to skarbnica wiedzy na temat JPK w mikrofirmach.

Na www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat  znajdziesz wszystkie istotne informacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego i przekazywania go Urzędowi Skarbowemu. Na stronie poruszono także tematykę właściwego rozliczania JPK_VAT i pozostałych struktur. Zapoznaj się z materiałami o JPK i zyskaj pewność, że nie popełnisz żadnych błędów, w efekcie unikając możliwych konsekwencji prawnych i finansowych.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz