Z uwagi na to, że wynagrodzenie wynikające z umowy licencyjnej nie zwiększa wartości początkowej licencji, stanowi koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami. W konsekwencji opłaty licencyjne spółka zaliczy do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia.
Sposób ujęcia w księgach rachunkowych przychodów z tytułu udzielenia licencji zależy od tego czy działalność ta jest zaliczana do podstawowej działalności przedsiębiorcy.
Pytanie: Od kontrahenta z UE (GB) zakupiliśmy certyfikat SSL dla naszego serwisu internetowego. Jak tę usługę potraktować pod kątem VAT? Czy powinniśmy żądać certyfikatu rezydencji? Faktura jest wystawiona z 0% stawką VAT.
Pytanie: Rozliczam spółkę z o.o. (VAT-UE). Spółka zakupiła od firmy z USA licencję na film, który będzie kopiowany i sprzedawany dalej. Licencja nie została oclona. Czy mogę ją zakwalifikować jako import usług, wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć i odliczyć VAT?
Pytanie: 26 stycznia 2007 r. dokonaliśmy płatności do firmy z Singapuru za oprogramowanie komputerowe (do dystrybucji - sprzedajemy je firmom krajowym, które je u nas zamawiają). Oprogramowanie jest w formie elektronicznej, do ściągnięcia ze strony internetowej producenta. My nie jesteśmy stroną umowy licencyjnej, zawieranej pomiędzy producentem oprogramowania, a użytkownikiem końcowym. Fakturę kontrahent z Singapuru wystawił z datą 1 lutego 2007 r., wpłynęła do nas 13 lutego 2007 r. Z jaką datą powstał u nas obowiązek podatkowy w imporcie usług? - pyta księgowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip