Komitet Standardów Rachunkowości przyjął kolejny, już 15, KSR. Jest on poświęcony zasadom rozpoznawania i prezentowania w księgach i sprawozdaniu finansowym przychodów. KSR ma pomóc pracownikom służb księgowych w prawidłowym rozpoznawaniu wartości przychodów zgodnie z zasadami rachunkowości.
Opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. Nowy KSR wszedł w życie pod koniec lipca br. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
Nawet jeśli kierownik jednostki nie zdecyduje się na włączenie KSR do dokumentacji polityki, to warto stosować wskazówki w nich zawarte.
KSR 10 „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi” może być bardzo pomocny przy ewidencji kosztów i przychodów związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi często realizowanymi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Poniżej kontynuujemy omawianie tego standardu, tym razem przyglądając się regulacjom dotyczącym podmiotu prywatnego.
W zakresie rozrachunków handlowych z kontrahentami ustawa o rachunkowości nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości związanych z ich rozliczaniem. Księgowi mogą jednak korzystać ze wskazówek zawartych w stanowisku KSR dot. rozrachunków, które stanowi cenne uzupełnienie ustawy o rachunkowości i dużą pomoc w codziennej pracy.
KSR 13 zawiera wskazania dotyczące ustalania kosztu wytworzenia produktów zgodnie z ustawą o rachunkowości. W standardzie ujęto objaśnienie wielu pojęć, które są niezbędne do prawidłowego ustalenia wartości kosztu wytworzenia, m.in. wyjaśniono formalnie, czym się różnią produkty, półprodukty i produkcja w toku oraz wyroby gotowe. Jest idealnym uzupełnieniem zapisów ustawy o rachunkowości.
Krajowy Standard Rachunkowości Nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” – wyciąg.
Komitet Standardów Rachunkowości przedłożył do publicznej dyskusji projekt Krajowego Standardu Rachunkowości „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.
Niedawno pojawił się projekt Krajowego Standardu Rachunkowości. Najnowszy KSR ma za zadanie wyjaśniać zagadnienia związane z oceną zasadności założenia kontynuacji działalności jednostki, w tym z zasadami rachunkowości stosowanymi w sytuacji braku kontynuowania działalności. Co znajdziemy w tym standardzie?
Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”. Uwagi do projektu można składać do 4 maja 2021 r.
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości poświęcone rozrachunkom zawiera wskazówki dotyczące rozrachunków handlowych, stanowiąc w tym zakresie idealne uzupełnienie przepisów ustawy o rachunkowości.
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości poświęcone rozrachunkom zawiera wskazówki dotyczące rozrachunków handlowych, stanowiąc w tym zakresie idealne uzupełnienie przepisów ustawy o rachunkowości. Poniżej kontynuujemy jego omawianie, tym razem skupiając się na rabatach i innych zmniejszeniach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip