Przedsiębiorstwo, które urządza spotkanie służbowe, pod pewnymi warunkami poniesione wydatki, może zaliczyć do kosztów podatkowych. Z kolei pracownik biorący udział w takiej imprezie nie osiąga z tego tytułu przychodu podlegającego PIT. Poznaj skutki podatkowe imprezy firmowej, sprawdź ewidencję księgową.
Pracodawca będzie mógł zaliczyć wydatek na imprezy pracownicze, o ile jego poniesienie pozostaje w związku z uzyskiwanymi przychodami bądź źródłem, z którego są osiągane, czyli z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Udział pracowników w imprezie okolicznościowej nie generuje po ich stronie przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. To samo dotyczy, gdy w spotkaniu biorą udział pracownicy z rodzinami, emeryci czy renciści. Są już kolejne zmienione interpretacje szefa resortu w sprawie imprez firmowych.
Ostatnio minister finansów masowo zmienia niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne dotyczące rozmaitych świadczeń od pracodawców, w tym imprez firmowych.
Udział emerytów i rencistów w imprezie zorganizowanej przez szefa, nie generuje dla tych osób przychodu podlegającego PIT. Minister finansów uchyla niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne dotyczące świadczeń od pracodawców.
Uczestnictwo pracownika w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę, nie stanowi dla pracownika przysporzenia majątkowego, a tym samym nie jest nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT i nie stanowi przychodu ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy.
Kwoty wydane na organizację pikników w części przypadającej zarówno na pracowników, jak i członków ich rodzin, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. A co jeśli w imprezie biorą też udział pracownicy tymczasowi, emeryci, oraz zaproszeni goście, np. z grupy ratownictwa PCK?
Jeżeli wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania integracyjnego mają na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.
Uczestnictwo osób zatrudnionych oraz członków ich rodzin w spotkaniu zorganizowanym przez pracodawcę generuje po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy. Przychód powstaje w każdym przypadku, w którym mamy do czynienia z uzyskaniem przez podwładnego realnej korzyści.
O powstaniu przychodu ze stosunku pracy decyduje sam fakt nieodpłatnego uczestniczenia w spotkaniu sfinansowanym przez pracodawcę i możliwość skorzystania z każdej dostępnej atrakcji – wyjaśnił minister finansów w interpretacji o nr IPTPB1/415-419/13-4/AG. Pytanie do eksperta: Wielu podatników miało nadzieję, że NSA wyda uchwałę w sprawie imprez służbowych, która w końcu wyjaśni wątpliwości interpretacyjne. Tak się jednak nie stało i NSA zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z konstytucją przepisów dotyczących opodatkowania tzw. nieodpłatnych świadczeń. Czy to dobre posunięcie? Jakub Rychlikdoradca podatkowy
Udział pracowników w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę stanowi dla zatrudnionego nieodpłatne świadczenie, którego wartość jest przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli spotkanie nie jest obowiązkowe, przychód powstaje wyłącznie u osób, które uczestniczyły w imprezie.
Koszty poniesione przez firmę na organizację eventu, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku oraz pozyskanie nowych kontrahentów i pracowników, są wydatkami na reprezentację.
Sprawa dotyczyła spółki, u której kontrola podatkowa ujawniła, że bezzasadnie zaliczyła ona do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na organizację festiwalu. Naczelnik US wydał decyzję podatkową, w której wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na organizację tej imprezy. Jak stwierdził organ podatkowy - miały one charakter reprezentacyjny, i zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) stanowić kosztów uzyskania przychodu. Sprawa ostatecznie znalazła swój finał przed sądem.
Wyrok komentuje Tomasz Szczepanikdoradca podatkowy, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy Sp.k.
Udział w spotkaniu integracyjnym nie stanowi dla pracownika przychodu, jeżeli nie można przypisać mu konkretnego świadczenia – orzekł WSA w Warszawie.
Jeżeli wartości świadczeń oferowanych przez pracodawcę nie można przyporządkować do konkretnego pracownika, nie ustala się dla niego kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez – wyjaśnił sąd. To kolejny korzystny dla podatników wyrok dotyczący imprez integracyjnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip