Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Równolegle ze zaktualizowaną strukturą JPK_VAT, resort opublikował broszurę informacyjną wskazującą zakres zmian.
W okresie wakacyjnym firmy turystyczne prowadzą wzmożoną działalność. Świadczone przez nich usługi podlegają szczególnej procedurze opodatkowania VAT, w której podstawą jest marża pomniejszona o kwotę podatku należnego. Poznaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania związane z tą procedurą.
Przedsiębiorca, który wykorzystuje pojazdy wyłącznie w prowadzonym biznesie, musi to potwierdzić m.in. ewidencją przebiegu pojazdu. Powinna być na tyle klarowna i czytelna, aby nie budziła żadnych wątpliwości, co leży w interesie podatnika – wyjaśnił sąd. Sprawdź, jak prowadzić prawidłowo ewidencję dla celów VAT.
Chodziło o spółkę, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza używać samochody wyłącznie w prowadzonym biznesie.
Niektóre z tych pojazdów w ciągu jednego dnia będą pokonywały bardzo krótkie odległości, np. przejazd do sklepu, w celu zakupu materiałów biurowych, przejazdu do urzędu, na pocztę. Każde auto będzie wykonywał nawet po kilkadziesiąt tego typu przejazdów w ciągu dnia, a powrót nastąpi dopiero pod koniec danego dnia.
Przedsiębiorstwo zwróciło się do ministra finansów z pytaniem,czy ewidencję przebiegu pojazdu określoną w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT będzie można uznać za prowadzoną prawidłowo, jeżeli dla samochodu wykonującego wiele krótkich przejazdów dziennie, w ewidencji zostanie wprowadzony jeden wpis obejmujący opis trasy oznaczonej miejscowością wyjazdu i powrotu (oznaczony np. "K-K"), łączny cel wyjazdu oraz pozostałe dane określone w art. 86a ust. 7 pkt 4 ustawy o VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip