Zmianę wprowadza ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1243). Związane są one z wprowadzeniem tzw. renty wdowiej tj. wypłaty innych świadczeń emerytalno-rentowych wraz z rentą rodzinną.
Od 1 stycznia 2024 roku do ustawy o emeryturach pomostowych dodano art. 17 ust. 4. Zgodnie z tym przepisem prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, jeśli uprawniony podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie stosunku pracy, lub umowy cywilnoprawnej. Sprawdź, ile można dorobić do emerytury i emerytury pomostowej, aby ZUS nie zmniejszył lub nie zawiesił świadczenia.
Dorabianie do emerytury pomostowej
Emerytura pomostowa przysługuje przy spełnieniu kilku warunków:
Przy dorabianiu do emerytury pomostowej obowiązują dwa limity:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia:
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia:
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1667). Celem wprowadzonych zmian jest uchylenie charakteru wygaszającego emerytur pomostowych.
Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że kto będzie mógł skorzystać z wcześniejszego świadczenia na podstawie nowych regulacji.
Emerytury pomostowe będą przysługiwać także tym osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Tak wynika z nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, która została już podpisana przez Prezydenta.
Od 1 czerwca br. zmienią się zasady przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi.
Dnia 21 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Celem nowej platformy jest zebranie w jednym miejscu informacji o posiadanych przez osoby pracujące aktywach na przyszłą emeryturę.
Na koniec czerwca liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła 1 mln, z czego ok. 729 tys. osób to obywatele Ukrainy. Tak wynika z danych przedstawionych przez ZUS.
Od 20 kwietnia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej, jeśli z wnioskiem o ustalenie prawa do tego świadczenia wystąpi osoba, która nie rozwiązała jeszcze stosunku pracy ale spełnia pozostałe warunki, aby je otrzymać. ZUS zawiesi jednak prawo do emerytury do czasu rozwiązania stosunku pracy.
Senat RP jednogłośnie przyjął skierowaną przez Sejm RP i przygotowaną przez MRiPS nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jej rozwiązania chronią przed utratą pracy osoby, które wnioskują o takie świadczenie, ale nie spełniają warunków, niezbędnych do jego uzyskania.
Rząd chce wprowadzić korzystne zmiany dla osób, które zamierzają starać się o przyznanie emerytury pomostowej. Chodzi o umożliwienie zawnioskowania o ten rodzaj świadczenia jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Zmiana przepisów uchroni osobę wnioskującą przed utratą pracy, w sytuacji gdyby nie spełniała niezbędnych warunków do ustalenia prawa do emerytury pomostowej. Ponadto, rozszerzone zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy.
W najbliższym czasie nie jest planowana zmiana przepisów, która wprowadziłaby emerytury stażowe. Tak wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przekazanej w odpowiedzi na interpelację poselską.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip