Z początkiem 2019 roku diametralnie zmieni się sytuacja w zakresie opodatkowania tzw. krypotwalut. Stanie się tak za sprawą zmian wprowadzanych ustawą nowelizującą kilka ustaw podatkowych, w tym ustawę o PIT oraz ustawę o CIT. Poznaj szczegóły zmian.
Do 20 stycznia 2016 r. podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym bądź zrezygnować z tej formy. Jaka forma opodatkowania jest korzystniejsza? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat.
Jeśli hotel oferuje klientom nocleg z wliczonym w cenę usługi śniadaniem (popularne bed & breakfast ), to w takiej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, uzasadniającym zastosowanie w stosunku do całej usługi stawki VAT 8%. Jeżeli jednak śniadanie czy kolacja są oferowane niezależnie od usługi noclegowej, a klienci płacą za nie oddzielnie, to wtedy trzeba rozpoznać i opodatkować te świadczenia odrębnie.
Gdy zarejestrowany w Polsce odział brytyjskiej spółki kupuje towary i usługi na rzecz centrali, to przysługuje mu odliczenie podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak to, aby zagraniczny przedsiębiorca zajmował się czynnościami opodatkowanymi.
Spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii utworzyła w Polsce oddział, który świadczy na rzecz centrali wiele czynności, mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie zagranicznej firmy.
Spór dotyczył tego, czy oddział może od takich zakupów odliczyć VAT. Zdaniem polskiej firmy − tak.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy i WSA w Gliwicach, do którego sprawa trafiła. Ostatecznie oddział wniósł skargę kasacyjną do NSA, a sąd przyznał polskiemu przedsiębiorcy rację. NSA potwierdził tym samym prawo polskiego oddziału zagranicznej spółki do odliczenia VAT od nabywanych w Polsce towarów i usług związanych z czynnościami wykonywanymi przez oddział na rzecz centrali.
Tomasz Hatylak, doradca prawny w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak przypomina, że warunkiem odliczenia jest to, aby zagraniczna spółka wykazała związek pomiędzy zakupami oddziału w Polsce a swoją działalnością za granicą.
Gdy odział zagranicznej spółki kupuje towary i usługi na rzecz centrali, to przysługuje mu odliczenie podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby zagraniczny przedsiębiorca wykonywał czynności opodatkowane.
Spółka korzysta z usług doradczych firmy z USA. Posiada kopię certyfikatu rezydencji podatkowej tej firmy na 2012 r. i obecnie powinna dokonać zapłaty za w usługi. Czy przed dokonaniem zapłaty spółka powinna żądać aktualnego certyfikatu na 2013 rok?
Finansowanie przez pracodawcę kosztów dowozu pracowników do, jak również z miejsca pracy, nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy, u których w trakcie 2013 roku wystąpiły zakupy wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z podatku, muszą teraz sporządzić korektę odliczonego VAT. Są jednak sytuacje, gdy nie ma takiego obowiązku.
Początek 2014 roku oznacza dla wielu podatników konieczność sporządzenia korekty rocznej podatku za 2013 rok. Korektę przygotowuje się na takich samych zasadach, jak w ubiegłym roku. Co prawda od 1 stycznia 2014 r. nastąpiły niewielkie zmiany w treści art. 90 ustawy o VAT (przepisy tego artykułu mają zastosowanie przy obliczaniu proporcji ostatecznej dla 2013 roku), lecz zmiany te nie mają większego znaczenia.
Przypomnijmy, że istnieją dwa rodzaje korekt rocznych, czyli jednorazowa oraz korekta rozłożona w czasie (na 5 albo 10 lat). Większość towarów i usług podlega korekcie jednorazowej.
Czy dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, uprawnia do odliczenia VAT od dokonanych zakupów? Sprawdź.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip