Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 19 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 327 i wszedł w życie 17 marca 2025 r.
Do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia dokumentów PIT-11 i PIT-4R. Organizacje mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy. Warto jak najwcześniej złożyć wniosek o dostęp do konta organizacji w e-US, aby w styczniu szybko i wygodnie wysłać dokumenty.
Dowiesz się jak złożyć PIT- 11 przez e- US
Problem: Spółka zakupiła odnowienia certyfikatów kwalifikowanych pracowników na 3 lata. Czy mimo tego że certyfikaty stanowią jedynie metodę poświadczenia podpisu i nie będą generować żadnego przychodu, to ich zakup należy rozliczać w kosztach podatkowych poprzez rozliczenia międzyokresowe czynne, czyli proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą (3 lata)?
Ministerstwo finansów przygotowało przepisy, na podstawie których więcej przesyłanych fiskusowi dokumentów można będzie opatrywać podpisem elektronicznym. Zmiany dotyczą deklaracji akcyzowych oraz w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Resort finansów przygotował regulacje dotyczące wprowadzenia możliwości podpisywania przez organ podatkowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jak dotychczas), a także podpisem zaufanym albo podpisem osobistym zaświadczeń wydawanych w formie dokumentu elektronicznego.
W postępowaniu sądowoadministracyjnym podatnik nie może złożyć pisma opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym – wyjaśnili sędziowie NSA w najnowszej uchwale. Będzie to możliwe dopiero po zmianie odpowiednich przepisów.
Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prosił o wyjaśnienie, czy możliwe jest skuteczne wniesienie do sądu pisma opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Poszerzony skład NSA orzekł, że e-dokumenty nie spełniają warunków formalnych. Każdy dokument powinien zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Zdaniem Jakuba Rychlika, doradcy podatkowego, stanowisko NSA jest słuszne. – Obecnie brak jest przepisów zarówno prawa krajowego, jak i wspólnotowego, które pozwalałyby uczestnikom postępowania sądowoadministracyjnego na składanie pism opatrzonych jedynie podpisem elektronicznym – zwraca uwagę ekspert.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip