Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 czerwca 2021
Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

Ministerstwo finansów przygotowało przepisy, na podstawie których więcej  przesyłanych fiskusowi dokumentów można będzie opatrywać podpisem elektronicznym. Zmiany dotyczą deklaracji akcyzowych oraz w zakresie podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Według zamierzeń resortu finansów zwiększy się lista deklaracji, które będzie można przesyłać przez Internet i podpisywać podpisem elektronicznym. W tym celu został przygotowany projekt rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie z 19 września 2017 r.  w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2021 r. poz. 52 ze zm.). Jeśli zmiany wejdą w życie, to podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego oraz innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań, będzie można opatrywać:

  • AKC-KZ – deklarację kwartalną w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego i zerową stawką podatku akcyzowego,
  • AKC-UAKZ – kwartalną deklarację uproszczoną w sprawie podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych objętych stawką zerową.

Modyfikacja przepisów dotyczących zgłoszeń AKC-R i AKC-Z

Zarazem z listy deklaracji uwierzytelnianych za pomocą e-podpisu usunięto AKC-R (czyli zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego) oraz AKC-Z (tj. zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej).

W uzasadnieniu nowelizacji krok ten uzasadniono faktem, że z dniem 1 lutego 2021 r. zostały wprowadzone do ustawy o podatku akcyzowym nowe rozwiązania dotyczące centralnej, elektronicznej rejestracji podmiotów w obszarze podatku akcyzowego. Na ich podstawie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA) oraz zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności – można dokonać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). W konsekwencji wzory formularzy AKC-R oraz AKC-Z zostały zastąpione zgłoszeniami elektronicznymi na PUESC.

Zmiany o charakterze technicznym

Projekt rozporządzenia przewiduje również zmiany o charakterze technicznym, a także w nazewnictwie obowiązujących formularzy, tym m.in.:

  • zmianę nazwy formularza AKC-U/A – na AKC-UA,
  • zmianę nazwy formularza AKC-U/S – na AKC-US,
  • zmianę nazwy formularza P-KOP/MS – na KOP-MS,
  • zmianę nazwy formularza P-KOP/RG  – na KOP-RG
  • aktualizację nazw formularzy AKC-WG i AKC-P.
Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2021 r. , co zapewni  skorelowanie przewidzianych w nim zmian ze zmianami wprowadzanymi w wyżej wymienionych deklaracjach w podatku akcyzowym oraz w podatku od wydobycia niektórych kopalin.

 

Źródło:

  • projekt (z 10 czerwca 2021 r. rozporządzenia) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz