Interpretacje
Sposobem na zapłatę niższego podatku dochodowego jest zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. Taką możliwość daje m.in. amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia poświęconego amortyzacji podatkowej.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:
Upewnisz się:
Jeżeli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie części budynku, oznacza to, że w tym zakresie uznał budynek za kompletny i zdatny do użytkowania. Sprawdź szczegóły wydanego przez NSA wyroku.
Jeżeli środek trwały w postaci budynku może być, z uwagi na wymogi konstrukcyjne oraz uzyskanie niezbędnych zezwoleń, użytkowany przed zakończeniem jego budowy, to należy uznać, że może on być środkiem trwałym. Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej znaków towarowych wykorzystywanych w działalności spółki komandytowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostały uregulowane w art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i różnią się one od tych przyjętych do rozliczania składników majątku wykorzystywanych przez cały rok.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania; w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.
Podatnik, który przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego nie wybrał liniowej metody i nie zastosował indywidualnej stawki, nie może zmienić metody w trakcie trwania tego procesu.
O interpretację do ministra finansów wystąpiła podatniczka, która w 2009 roku wprowadziła do ewidencji środków trwałych lokal mieszkalny na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - biuro rachunkowe.
Przy wprowadzaniu do ewidencji, mimo wybrania indywidualnej stawki amortyzacji zgodnej z art. 22j ust 1 pkt 3 ustawy o PIT, program komputerowy zastosował i obliczył odpisy amortyzacyjne w wysokości 1,5% zamiast 10%. W konsekwencji amortyzacja została zaksięgowana w koszty w zaniżonej kwocie, a przez to nieprawidłowo wyliczono dochód za lata 2009-2013.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip