Przepisy Ordynacji podatkowej nie stoją na przeszkodzie zwrotowi nadpłaty w podatku akcyzowym, także wtedy gdy ciężar podatku poniósł nabywca opodatkowanego towaru, tak wynika z uchwały siedmiu sędziów NSA, podjętej 13 lipca 2009 r. Wyrok ten znajdzie odbicie w nowych przepisach o zwrocie nadpłaconej akcyzy.
Pytanie: Na jakim koncie należy zaksięgować otrzymany zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie handlu sprowadzonymi z UE do kraju samochodami. Czy w formularzu AKC-3/E, w jego części „D” - pole „17”, należy wpisać wartość samochodu sprowadzonego do kraju według ceny sprzedaży minus kwota podatku akcyzowego i kwota podatku VAT, jeżeli samochód sprzedawany jest na fakturę VAT marża?
Pytanie: Prowadzę KPiR, jestem podatnikiem VAT. Chcę sprowadzić samochód z państwa członkowskiego UE. Będzie to używany samochód osobowy lub dostawczy. Najprawdopodobniej będzie zakupiony od firmy handlującej samochodami, ale jest również możliwość zakupu od firmy niezajmującej się takim czynnościami. Czy muszę posiadać NIP-UE? Jakich opłat należy dokonać po sprowadzeniu samochodu i jakie należy złożyć deklaracje i dokumenty? Jak zaksięgować kupno samochodu oraz w jaki sposób należy rozliczyć VAT?
Pytanie: Jak się ujmuje w PKPiR towary z importu? Proszę o wyliczenia na przykładzie z cłem, akcyzą i VAT. Jak obliczyć w tym wypadku cenę zakupu? – pyta przedsiębiorca z Gdyni.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip