Prawo do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i zdrowotnego finansowanego z budżetu Państwa dla wspólnika spółki cywilnej zatrudnionego w spółce z o.o.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 21 sierpnia 2012
Pytanie:  Jestem wspólniczką spółki cywilnej oraz pracuje na 1/4 etatu w spółce z o.o. W 2009 r. poszłam w obu firmach na urlop macierzyński, po urlopie macierzyńskim opłacałam normalnie wszystkie składki z działalności gospodarczej, ale w spółce z o.o. w której jestem zatrudniona poszłam na urlop wychowawczy, na którym jestem do dnia dzisiejszego jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą. W deklaracji ZUS RSA w spółce z o.o. kodem świadczenia/przerwy mojego urlopu wychowawczego jest kod 121, a w deklaracji ZUS RCA, ZUS DRA jest wykazywane ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne finansowane przez budżet państwa. Czy prowadząc działalność gospodarczą i jednocześnie będąc na urlopie wychowawczym w innej firmie mam prawo do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i zdrowotnego finansowanego z budżetu Państwa?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel