Poznaj zasady składania wniosków do ZUS o wydanie interpretacji

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 21 października 2015

Przedsiębiorca czy też osoba fizyczna prowadząca własną firmę może zwrócić się do ZUS, jeżeli ma problemy z prawidłową interpretacją obowiązujących przepisów, a także z bieżącymi rozliczeniami. Wystarczy, że złoży wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie, a ZUS ma obowiązek ustosunkować się do niej. Kto może być wnioskodawcą? Gdzie złożyć wniosek? W jakiej sprawie ZUS nie wyda interpretacji? Szczegóły poznasz w tekście.

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Stąd, w treści wniosku przedsiębiorca powinien też przedstawić jak najdokładniej stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie, do którego ZUS się ustosunkuje, a więc uzna je za prawidłowe lub nie.

Nie ma urzędowego, jednolitego wzoru formularza wniosku do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów. Na stronie internetowej Zakładu jest co prawda wzór, ale przykładowy, a nie obowiązkowy.

Jednak należy pamiętać o zawarciu w nim wszystkich niezbędnych informacji, by wniosek nie został odrzucony. Dowiedz się więcej i pobierz przykładowy wzór wniosku.

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz