Poznaj 9 ważnych zmian w przepisach

Agata Kicińska

Autor: Agata Kicińska

Dodano: 22 lutego 2018
b2fe1b1669afafd55251687330c732c721566558-medium(1)

W tym roku weszło w życie kilka zmian w prawie pracy. Przy czym część z nich obowiązuje już od 1 stycznia br., a część dopiero jest projektowana. Co więcej, niektóre z założeń projektów możemy poznać jedynie z „przecieków” i nie mamy pewności, jaki będzie ich ostateczny kształt. Dowiedz się więcej na temat projektowanych przepisów.

KOMENTARZ EKSPERTA: Agata Kicińska - radca prawny, prawnik w zespole prawa pracy Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni spółka partnerska. Współautorka analiz prawnych i opinii w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy. Planuje i przygotowuje stanowiska procesowe dla pracodawców zaangażowanych w spory sądowe z pracownikami. publikuje wpisy na blogu PRAWO DLA PRACODAWCY.

Zmiany w prawie pracy, które weszły w życie

1.   Zatrudnianie cudzoziemców

Od 1 stycznia wprowadzono nowy typ zezwolenia – zezwolenie na pracę sezonową. Ma ono dotyczyć prac w rolnictwie, ogrodnictwie oraz turystyce. Nie będzie już możliwe powierzenie wskazanych prac na podstawie oświadczenia.

Zmieniły się również zasady dotyczące samych oświadczeń o powierzeniu pracy oraz wzór oświadczenia. Wprowadzono opłatę w wysokości 30 złotych od złożenia oświadczenia. Starosta ma dodatkowo możliwość badania czy oświadczenie nie jest złożone dla pozoru.

2.   Płaca minimalna

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 2.100 zł brutto (1.530 zł netto). Natomiast osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenia, umowę o świadczenie usług lub samozatrudnieni nie mogą zarabiać mniej niż 13,70 zł brutto za godzinę.

Zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie

1.   Obniżenie wieku młodocianych pracowników

Od 1 września zmieni się definicja młodocianego w Kodeksie pracy. Możliwe będzie zatrudnianie młodocianych w niższym wieku, tj. po ukończeniu 15 lat, a nie tak jak dotychczas – 16 lat.

2.   E-zwolnienia

Zwolnienia lekarskie w formie papierowej będą mogły być wystawiane wyłącznie do końca czerwca 2018 r. Natomiast od 1 lipca wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne, które będą trafiały bezpośrednio do ZUS. Następnie ZUS będzie udostępniać zwolnienie pracodawcy poprzez platformę PUE ZUS, najpóźniej w następnym dniu.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych i PIT, które weszły w życie

1.   Wzrost kwoty wolnej

Od 1 stycznia kwota wolna od podatku zostanie podwyższona z kwoty 6.600 zł do 8.000 zł.

2.   Limity zwolnień podatkowych

Od 1 stycznia wzrosły limity zwolnień podatkowych m.in. w przypadku:

  • świadczeń z ZFŚS (z wyłączeniem bonów) –1.000 zł
  • świadczeń dla członków rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów i rencistów – 3.000 zł
  • świadczenia dla emerytów i rencistów otrzymywane z byłego zakładu pracy – 3.000 zł

3.   Ulga dla krwiodawców

Od 1 stycznia ulga dla krwiodawców wynosi 130 zł i dotyczy krwiodawców, którzy przekazali litr krwi lub litr osocza (zamiast 3 litrów osocza). Wskazana ulga stosowana będzie również do rozliczeń za 2017 r.

4.   Koszty uzyskania dochodów dla twórców

Od 1 stycznia limit pozwalający na stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest podwyższony do kwoty 85.528 zł rocznie. Ograniczono jednak krąg podmiotowy stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Będą z nich mogły skorzystać osoby wymienione w ustawie, np. publicyści, aktorzy czy pisarze. Nie będzie natomiast dotyczył specjalistów IT, inżynierów i projektantów, geodetów, tłumaczy.

5.   Opłacanie składek ZUS

Od 1 stycznia zmianie uległy zasady opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zlikwidowany został system, w którym składki ZUS opłacane były trzema oddzielnymi przelewami (ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy). Obecnie należy wykonywać tylko jeden zbiorczy przelew.

W związku z wprowadzeniem jednego przelewu, zmianie uległy również numery rachunków służących do wpłat składek. Obecnie każdemu przedsiębiorcy przydzielone zostało nowe, indywidualne konto w celu dokonania powyższych wpłat.

Agata Kicińska

Autor: Agata Kicińska

Radca prawny, prawnik w zespole prawa pracy Kancelarii Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni spółka partnerska. Współautorka analiz prawnych i opinii w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy. Planuje i przygotowuje stanowiska procesowe dla pracodawców zaangażowanych w spory sądowe z pracownikami. Gościnnie publikuje wpisy na blogu PRAWO DLA PRACODAWCY
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel