Kiedy posiłki przekazane pracownikom wliczasz do podstawy wymiaru składek

Data publikacji:
/appFiles/site_1/images/autor/lHeRqic0Ss2oTGf.jpeg

Anna Kostecka

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Poleć znajomemu
Kiedy posiłki przekazane pracownikom wliczasz do podstawy wymiaru składek

Twoja firma zdecydowała się przekazać pracownikom karty przedpłacone albo bony żywieniowe? Sprawdź, kiedy masz obowiązek wliczyć je do podstawy wymiaru składek, a kiedy podlegają one wyłączeniu.

Czego dotyczył wniosek?

Pracodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji w sprawie możliwości wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych kosztu oferowanych pracownikom przez pracodawcę posiłków w formie kart przedpłaconych oraz bonów do wysokości 190 zł miesięcznie.

Przedsiębiorca poinformował, że planuje wprowadzić finansowanie posiłków pracownikom. W ramach systemu motywacyjnego przekaże pracownikom karty przedpłacone oraz bony, które będą uprawniały do zakupu posiłków w punktach gastronomicznych do wysokości nieprzekraczającej 190 zł miesięcznie. Szczegóły zostaną określone w regulaminie wynagradzania. W zakresie kart przedpłaconych firma rozważa skorzystanie z oferty firmy tj. kart lunch pass, która jest formą dofinansowania u zapewnia pracownikom swobodę miejsca, pory oraz posiłku.

Z kolei w zakresie bonów, posiłki będzie można nabywać tylko i wyłącznie w obiekcie gastronomicznym wskazanym przez pracodawcę.

Wartość posiłków w postaci karty przedpłaconej będzie przychodem podatkowym zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Jakie było stanowisko przedsiębiorcy?

Zdaniem podatnika wartość posiłków dla pracowników w formie karty przedpłaconej oraz bonów do wysokości 190 zł miesięcznie, finansowanych przez pracodawcę nie podlega oskładkowaniu.

Co postanowił ZUS?

Zdaniem Zakładu stanowisko przedsiębiorcy jest prawidłowe. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie uwzględnia się wartości posiłków udostępnianych pracownikom poprzez przekazanie kart przedpłaconych oraz bonów nie przekraczających 190 zł.

Wydając swoją decyzję ZUS powołał się na 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z przepisu tego wynika, że z podstawy wymiaru składek jest wyłączona wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł.

Podkreślenia wymaga to, że w powyższym przepisie jest mowa tylko o posiłkach.  Jednak wartość bonów żywieniowych albo kart może korzystać z takie wyłączenia ze składek wtedy, gdy są one realizowane w placówkach gastronomiczno-restauracyjnych, barach, punktach gastronomicznych i stołówkach.

Nie można wyłączyć z podstawy wymiaru składek bonów żywieniowych lub kart, które są realizowane w sieciach czy punktach handlowych i uprawniają do zakupu produktów spożywczych w ogólności. Posiłki musza być gotowe do spożycia.

Co to dla Ciebie oznacza?

Jeżeli Twoja firma wydaje pracownikom bony żywieniowe czy karty, które są przeznaczone tylko na zakup gotowych posiłków w przeznaczonych do tego punktach gastronomicznych nie uwzględniasz tego przychodu w podstawie wymiaru składek. Dotyczy to zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne jest, aby maksymalna miesięczna wartość wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowiła kwota 190 zł.

Interpretacja ZUS z 6 lipca 2017 r., oddział w Gdańsku (DI/100000/724/2017)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 7 dni za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel