Jak przeliczyć kurs euro dla potrzeb podatku VAT?

Dodano: 6 października 2021
Jak przeliczyć kurs euro dla potrzeb podatku VAT?

Przeliczanie faktur w euro wywołuje bardzo wiele kontrowersji u polskich przedsiębiorców. Jakie są zmiany w przeliczeniu kursu euro na fakturach? Jaki kurs euro trzeba zastosować do przeliczenia na PLN?

Jak przeliczyć kurs euro do celów VAT?

Kurs euro dla celów podatku VAT został uregulowany w art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią tego przepisu, gdy kwota opakowania jest w euro, to przeliczenia na pln można dokonać według ostatniego średniego kursu euro NBP, który był w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać również ostatni średni kurs euro Europejskiego Banku Centralnego, który obowiązywał w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Dlatego przedsiębiorca powinien zawsze sprawdzać aktualny kurs euro m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/.

Warto przypomnieć, że obowiązek uiszczenia podatku VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub nabycia usługi. Jeśli przed dostarczeniem towaru lub usługi podatnik otrzyma za niego część, lub całość zapłaty, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania części zapłaty.

Wystawienie faktury w euro przed powstaniem obowiązku podatkowego

Jeśli podatnik wystawi fakturę w euro przed powstaniem obowiązku podatkowego, to wtedy przeliczenia euro na pln dokonuje się wg średniego kursu euro NBP, który był notowany w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury – podstawa prawna art. 31a ust. 2 ustawy o VAT.

Taka sytuacja może się zdarzać często, ponieważ podatnik ma prawo do wystawienia faktury na 30 dni przed:

  • dostawą towaru,
  • wykonaniem usługi,
  • otrzymaniem części lub całości zapłaty przed dokonaniem wymiany towaru, lub usługi.

Takie sytuacje są zgodne z treścią ustawy o podatku VAT art. 106i ust. 7.

Wystawienie faktury w euro po terminie powstania obowiązku podatkowego

Jeśli podatnik wystawi fakturę w euro po powstaniu obowiązku podatkowego, to przeliczenia euro na pln dokonuje się wg średniego kursu euro NBP, który obowiązywał w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień obowiązku podatkowego.

Sprzedaż wysyłkowa za granicę a podatek VAT

Obowiązek podatkowy w sprzedaży wysyłkowej powstaje z momentem otrzymania towaru przez nabywcę. Aby obliczyć podstawę opodatkowania, wówczas przeliczania euro na złotówki, dokonuje się stosując średni kurs euro, który obowiązywał w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień nabycia towaru przez nabywcę.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
kurs europodatek VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz