Ustawa o systemie teleinformatycznym przyjęta przez Sejm

Dodano: 18 listopada 2022
Ustawa o systemie teleinformatycznym przyjęta przez Sejm

Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, została przyjęta przez Sejm. Dotyczy ona stworzenia systemu, który m.in. ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Projekt przepisów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednym z najważniejszych rozwiązań przewidzianych w ustawie jest stworzenie systemu teleinformatycznego, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Umożliwi tym samym zawieranie w prosty sposób, poprzez dedykowany do tego system IT, najbardziej popularnych rodzajów umów dotyczących wykonywania pracy: umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy uaktywniającej.

Jak wyjaśniła minister Marlena Maląg, dzięki systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zarówno zawarcie umowy, jak i przekazywanie zgłoszeń do ubezpieczeń i urzędu skarbowego. Przewiduje się, że system będzie dodatkowo umożliwiał m.in. obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi i wydawanie świadectwa pracy. Powstaną gotowe wzory umów.

Z możliwości tej skorzystać będą mogli mikroprzedsiębiorcy i firmy zatrudniające do 9 osób, rolnicy oraz osoby fizyczne.

Rozszerzone też zostanie zastosowanie podpisu zaufanego na zawieranie: umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu oraz umów uaktywniających.

System teleinformatyczny będzie obsługiwał nie tylko proces zawierania, ale i przechowywania umów oraz udostępniania dokumentacji pracowniczej. Rozwiązanie będzie zintegrowane z systemem praca.gov.pl (Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej) oraz biznes.gov.pl (Ministerstwa Rozwoju i Technologii).

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Projekt ustawy zawiera także przepisy zmieniające ustawę o pomocy społecznej, które pozwolą na pominięcie pośrednictwa Ministerstwa w zawieraniu umów na system teleinformatyczny służący do realizacji statutowych zadań Ośrodków Pomocy Społecznej. Umowy będą zawierane bezpośrednio przez gminy.

Kiedy ustawa wejdzie w życie

Ustawa wejdzie w życie w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia, natomiast sam system teleinformatyczny zostanie uruchomiony do 2025 r. Minister właściwy do spraw pracy będzie mógł ogłosić wcześniejsze uruchomienie systemu. W zakresie zmiany dotyczącej pomocy społecznej zmiana wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz