Premia świąteczna a wynagrodzenie urlopowe i podstawa zasiłkowa

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 11 grudnia 2023
Pytanie: Premia świąteczna jest wypłacana pracownikom zazwyczaj 2 razy w roku. Wszyscy pracownicy otrzymują ją w jednakowej wysokości, chyba że ktoś ze względu na chorobę opuszcza dużo dni pracy. Wysokość premii świątecznej bywa również uzależniona od stanowiska. Czy w takim przypadku premia świąteczna wchodzi do podstawy zasiłkowej i do średniej urlopowej?
Odpowiedź:

Taka premia nie wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Najlepiej przyjąć zasadę, że jeśli danemu pracownikowi obniżono premię za okresy nieobecności spowodowane chorobą, to należy mu tę premię wliczyć do podstawy zasiłku.

W jaki sposób ustala się wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.

Z kolei do wynagrodzenia urlopowego wchodzą składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, o zmiennym charakterze.

Premia świąteczna uznaniowa wypłacana dwa razy w roku nie podlega więc wliczeniu do podstawy urlopowej.

W jaki sposób ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jednakże przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi albo umowami o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) przysługują za okres pobierania zasiłku. W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku.

Nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie ma wpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Są to np. bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika, określonej w umowie o pracę, wszystkim pracownikom lub grupom pracowników, z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Tak wynika z komentarza ZUS do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Z opisu pytania wynika, że generalnie premia świąteczna jest przyznawana ogółowi pracowników w jednakowej wysokości, jednak z uwzględnieniem nieobecności, szczególnie tych dłuższych. Są to kryteria nieostre, ponieważ nie wiadomo co konkretnie znaczy, że ktoś „dużo” opuszcza dni w pracy. Dlatego też najlepiej przyjąć zasadę, że jeśli danemu pracownikowi obniżono premię za okresy nieobecności spowodowane chorobą, to należy mu tę premię wliczyć do podstawy zasiłku. Natomiast tym pracownikom, którzy otrzymali pełną premię mimo krótszych nieobecności premia nie będzie wliczana do podstawy chorobowej.

Autor:

Izabela Nowacka

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.