Łatwiejsze kontrole beneficjentów pomocy w związku z COVID-19

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 października 2021
Łatwiejsze kontrole beneficjentów pomocy w związku z COVID-19

Zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich urzędów pracy przewidują nowe przepisy, które zostały zawarte w opracowanym przez rząd projekcie ustawy nowelizującej m.in. specustawę o COVID-19. Po wejściu tych przepisów w życie, urzędnikom m.in. łatwiej będzie kontrolować przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią skorzystali z pomocy na ochronę miejsc pracy. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem nowelizacji jest ułatwienie rozliczania przez wojewódzkie urzędy pracy (WUP) środków przekazanych na pomoc przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią COVID-19. Chodzi tutaj o świadczenia  na rzecz ochrony miejsc pracy udzielone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Ze względu na bezprecedensową sytuację wywołaną epidemią i potrzebę wsparcia tych podmiotów w możliwie najkrótszym czasie, świadczenia te były udzielane na podstawie wniosków, które opierały się na oświadczeniach o spełnianiu warunków uprawniających do ubiegania się o pomoc, składanych przez zainteresowane podmioty.

Rozliczanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy

Urzędnicy weryfikują jednak zasadność przyznania świadczeń w tym zakresie. Przy czym zgodnie z art. 15g ust. 17b ustawy z 2 marca 2020 r. o COVID-19 weryfikacja ta – dokonywana przez WUP – przebiega dwuetapowo. Wstępnie dokonuje się w jej terminie 60 dni od dnia upływu terminu do złożenia rozliczenia i dokumentacji potwierdzającej dane zawarte w rozliczeniu, wynikającego z umowy zawartej przez uprawniony podmiot z dyrektorem WUP. Natomiast końcowa weryfikacja pełnej dokumentacji (potwierdzającej wykorzystanie przekazanej pomocy zgodnie z przeznaczeniem i ostatecznego zatwierdzenia rozliczenia otrzymanych środków z FGŚP) – może zostać dokonana w okresie 3 lat od ww. daty.

Więcej czasu na sprawdzenie dokumentów

Proponowane zmiany do ustawy COVID-19  mają ułatwić rozliczanie środków przekazanych w ramach pomocy przez wojewódzkie urzędy pracy (WUP). Jak bowiem  wyjaśniono w uzasadnieniu projektu wskazanej na wstępie nowelizacji, ze względu na błędy w rozliczeniach, braki w dokumentacji lub opóźnienia w ich składaniu – nie zawsze było możliwe dotrzymanie przez  WUP  terminów w tym zakresie.

Dlatego w projektowanych rozwiązaniach zaproponowano zmianę polegająca na tym, że wprawdzie czas na taką wstępną weryfikację przez WUP nadal będzie wynosił 60 dni, ale od dnia złożenia prawidłowego i kompletnego rozliczenia oraz dokumentacji potwierdzającej dane zawarte w rozliczeniu.

W ocenie projektodawców zmiana ta ułatwi pracę wojewódzkim urzędom pracy, na które nałożono ustawą o COVID-19 wiele nowych zadań związanych z przyznawaniem i rozliczeniem świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, w formie dofinansowania wynagrodzeń pracowników.

Kontrole u beneficjentów pomocy

W projekcie przewidziano także nowe rozwiązania w zakresie możliwości przeprowadzania przez WUP kontroli podmiotów korzystających z tego rodzaju wsparcia. Po nowelizacji taka kontrola – którą wojewódzki urząd pracy może przeprowadzać w okresie pobierania dofinansowania oraz w okresie 3 lat po zakończeniu tego okresu – będzie mogła zostać przeprowadzona nie tylko w siedzibie kontrolowanego (lub w innym miejscu prowadzenia przez niego działalności), ale również w siedzibie sprawdzającej go jednostki (WUP).

Również tę zmianę uzasadniono dążeniem do ułatwienia realizacji zadań wojewódzkim urzędom pracy, obciążonych ze względu na dużą skalę przyznanego przedsiębiorcom wsparcia, przy ograniczonych zasobach kadrowych tych jednostek. Projekt zakłada, że omawiane przepisy wejdą w życie (z pewnymi wyjątkami) z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 20 września 2021 r.) ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz