Sektor NGO

Więcej czasu dla OPP na publikację sprawozdań za 2021 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 4 kwietnia 2022
Więcej czasu dla OPP na publikację sprawozdań za 2021 rok

Organizacje pożytku publicznego będą miały więcej czasu na publikację zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz sprawozdania merytorycznego z ich działalności. Takie są założenia projektu rozporządzenia w tej sprawie, przygotowanego w Komitecie do Spraw Pożytku Publicznego.

Jednym z obowiązków ciążących na organizacjach pożytku publicznego (OPP) jest zamieszczanie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego z ich działalności na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej. Został on na nie nałożony przez art. 23 ust. 6 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z treści tego przepisu wynika, że z powinności tej OPP powinny się wywiązywać w terminie do 15 lipca roku następującego po roku, za który składane są sprawozdania finansowe i merytoryczne. Oznacza to, że na gruncie ustawy, o której mowa – tego rodzaju dokumenty za 2021 rok organizacje pożytku publicznego powinny zamieścić w BIP Narodowego Instytutu (tj. Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) najpóźniej do 15 lipca 2022 r.

Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego przygotował jednak projekt rozporządzenia, z którego wynika, że w odniesieniu do sprawozdań za 2021 rok (finansowego i merytorycznego z działalności) termin na ich zamieszczenie zostanie przedłużony do 15 października 2022 r., czyli o 3 miesiące.

Uprawnienia w tym zakresie dla Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego przewiduje art. 15zzzzze ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawa o COVID-19). Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, w drodze rozporządzenia, może określić inny termin wypełniania przez organizacje pożytku publicznego obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 6 lub ust. 6b ww. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia prawidłowej jego realizacji.

Uzasadnienie zaproponowanych zmian

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, o którym była mowa wcześniej, wprowadzenie przedmiotowych regulacji jest związane z wciąż niepewną sytuacją epidemiologiczną związaną z wirusem COVID-19, negatywnie oddziaływującą na obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych, w zakresie dotrzymywania terminów. Dodatkowo stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych, które obecnie jest mocno zaangażowane we wdrażanie zasad nowego systemu podatkowego, co znacząco wpływa na jego wydolność. Uwzględniając te postulaty Minister Finansów rozporządzeniem z 7 marca br. (Dz.U. z 2022 r. poz. 561) przesunął terminy na sporządzenie, zatwierdzenie i przekazanie sprawozdań finansowych za 2021 rok o 3 miesiące. Przykładowo termin na sporządzenie sprawozdania finansowego takich jednostek został przesunięty z 31 marca na 30 czerwca br., zaś na zatwierdzenie  – z 30 czerwca na 30 września br.  

Wejście w życie nowych regulacji

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 22 marca 2022 r.) rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego w sprawie określenia innego terminu w zakresie zamieszczenia przez organizacje pożytku publicznego sprawozdania merytorycznego z działalności i sprawozdania finansowego w roku 2022.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz