Sektor NGO

Udziały objęte przez fundację w spółce z o.o. księguje się według ceny nabycia

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 15 września 2015
Pytanie:  Fundacja zawarła z podmiotem X i z podmiotem Y spółkę z o.o. Kapitał zakładowy spółki wynosi 200.000 zł i dzieli się na 4000 udziałów o wartości nominalnej po 50 zł każdy. Fundacja obejmuje 1500 udziałów o wartości nominalnej po 50 zł każdy oraz o łącznej wartości nominalnej 75.000 zł i pokrywa je wkładem pieniężnym w wysokości 400.000 zł (przelew z konta fundacji na konto nowo powstałej spółki). W umowie spółki jest zapis, zgodnie z którym nadwyżka wniesiona ponad wartość nominalną objętych przez wspólników udziałów przeznaczona zostanie na tworzony na podstawie postanowień umowy kapitał zapasowy spółki. Ewentualne zbycie udziałów może nastąpić po upływie 3 lat od daty rejestracji spółki. Jak powinno wyglądać księgowanie w fundacji? Według jakiej wartości powinniśmy wprowadzić udziały do ksiąg i jak ująć różnicę między wartością nominalną a ceną nabycia?

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel