Sektor Publiczny

Jak prawidłowo księgować operacje dotyczące split payment

Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

Dodano: 20 lutego 2020
Pytanie:  Jestem księgową w Urzędzie Gminy. Proszę o pomoc w zaksięgowaniu operacji split payment zarówno w jednostce, jak i w organie. Posiadamy trzy oddzielne rachunki: organ i wydatki, dochody w jednostce oraz wydzielony rachunek VAT. Otrzymałam zapłatę za fakturę na rachunek bieżący w kwocie 3.690 zł. I księguję to130-2-01/221. Od razu na rachunku pojawia się regulacja VAT z minusem -690. I to księguje: 141-01/130. Ta  kwota VAT pojawia się na wydzielonym rachunku VAT 690 i księguję ją na 130-2-01/141-01. a)      W chwili zapłaty za fakturę MPP (energia) z wydatków kwota z konta VAT przeksięgowała się na rachunek wydatków 690. Jak zaksięgować kwotę, która schodzi z rachunku VAT, a wpływa na rachunek wydatków? b)      Otrzymałam zapłatę za fakturę na rachunek bieżący 749,93 zł brutto. Od razu pojawia sią na rachunku Regulacja VAT z -140,23. Automatycznie pojawia się ta kwota na rachunku wydzielonym VAT -143,23. W chwili zapłaty za VAT z rachunku organu kwota ta automatycznie przenosi się z wydzielonego rachunku VAT na rachunek organu. Proszę o pomoc w księgowaniu tych operacji.

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

specjalista ds. finansowych w jednostce budżetowej, wieloletni praktyk, autor licznych publikacji w zakresie klasyfikacji budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel