Jak ewidencjonować wydatki z przełomu roku

Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

Dodano: 1 stycznia 2018
Pytanie:  Instytucja kultury opłaciła w grudniu 2017 roku fakturę za wykonanie zaproszeń na imprezę, która odbędzie się w styczniu 2018 roku. Czy księgowanie faktury powinno odbyć się za pomocą konta rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK)? Jeśli tak to proszę o wskazówki, jak zaksięgować dokument w grudniu 2017 roku i w styczniu 2018 roku? Przyjmując, że  jednostka prowadzi ewidencję na kontach zespołu 4 i 5 z pominięciem konta„ Rozliczenie zakupu”,
Odpowiedź: 

Zgodnie z zasadami rachunkowości koszty należy ujmować w okresie, którego dotyczą.

Ujmując zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych trzeba uwzględniać nadrzędne zasady rachunkowości tj.:

- memoriału,

- współmierności kosztów i przychodów,

-  kontynuacji działania,

- ciągłości,

- istotności,

- niekompensowania,

- ostrożności.

Pierwsza z zasada określona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości mówi, że w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Z kolei zasada istotności dotycząca rozliczania kosztów wynika z art. 4 ust. 4a ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nią w sprawozdaniu finansowym należy ująć informacje uznane za istotne, czyli takie, których pominięcie lub zniekształcenie nie wpłynie na proces decyzyjny użytkowników tych sprawozdań.

Zapis ten pozwala na odstępstwa od stosowania zasady memoriału. Należy przy tym pamiętać, że poziom istotności dla operacji gospodarczych powinien zostać określony indywidualnie w polityce rachunkowości.

Tak więc sposób ewidencji zdarzenia, o którym mowa  Pani pytaniu, uzależniony jest od zapisów zawartych w polityce rachunkowości jednostki.

Przedstawiamy ewidencję kosztów przedstawionego zdarzenia, z pominięciem zasady istotności, czyli koszty ewidencjonujemy ściśle związane z danym okresem bez względu na ich wysokość.

Ewidencja w 2017 roku

  1. Wpływ faktury za zaproszenia

WN „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”

MA „Rozrachunki z dostawcami”.

  1. Zapłata za fakturę
  • WN „Rozrachunki z dostawcami”
  • MA „Rachunek bieżący”

Ewidencja w 2018 roku

1. Zarachowanie kosztów 2018 r.

  • WN „Koszty działalności podstawowej” zespołu 5
  • MA „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”.
Halina Skiba

Autor: Halina Skiba

specjalista ds. finansowych w jednostce budżetowej, wieloletni praktyk, autor licznych publikacji w zakresie klasyfikacji budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz