Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom już obowiązuje

Dodano: 14 marca 2022
Specustawa o pomocy uchwalona

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa weszła w życie. W ustawie znalazły się rozwiązania, które zapewniają legalny pobyt obywatelom Ukrainy, pomoc socjalną. Ustawa reguluje też skutki podatkowe dotyczące przekazywanego wsparcia uchodźcom.

Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy wprowadza rozwiązanie, które umożliwia dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Chodzi o ustawę z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583).

Czytaj też:

Aby skorzystać z tego rozwiązania, podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu mu pracy.

Zobacz też:

Wydatki na przekazywaną pomoc przedsiębiorca zaliczy do kosztów

Specustawa umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztu wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw, które następnie podatnik przekaże na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie wymienionym podmiotom, np. jednostkom samorządu terytorialnego.

Polecamy też:

Kosztem będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie miało na celu przeciwdziałanie skutkom stanu wojennego w Ukrainie i będzie świadczone na rzecz wskazanych w przepisach podmiotów, np. jednostek samorządu terytorialnego.

Sprawdź też: 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz