Pomoc dla obywateli Ukrainy w kosztach uzyskania przychodów

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 marca 2022
Pomoc dla obywateli Ukrainy w kosztach uzyskania przychodów

W związku z atakiem militarnym na Ukrainę wiele polskich podmiotów podjęło działania pomocowe dla obywateli tego kraju. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy organizują i udostępniają im miejsca noclegowe po przybyciu do Polski, a także przekazują leki, żywność, ubrania, koce, śpiwory itp. – zarówno we własnym zakresie, jak i za pośrednictwem różnych instytucji. Wielu z nich ma wątpliwości, jak rozliczać taką pomoc na gruncie obowiązujących przepisów podatkowych, w tym pod kątem ujmowania związanych z nią wydatków do kosztów uzyskania przychodów.    

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu  osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tzw. kosztów wymienionych w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych. Tak wynika odpowiednio z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem aby przedsiębiorca mógł zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi być w stanie wykazać celowość jego poniesienia. Jeśli podatnik ponosi wydatki w celu pomocy osobom dotkniętym wojną na Ukrainie – to w praktyce wykazanie istnienia zależności między nimi a przychodami tego podatnika często może okazać się trudne. Na przykład jeśli hotel udostępnia nieodpłatnie pokoje uchodźcom, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny za naszymi granicami, zaś hurtownia spożywcza za darmo przekazuje im artykuły żywnościowe – to związek ponoszonych z tego tytułu wydatków z przychodami tych podmiotów nie jest oczywisty. Większość przedsiębiorców nie ponosi ich bowiem z myślą o zarobku, lecz przede wszystkim kierując się względami humanitarnymi. Można także argumentować, że podmioty udostępniające uchodźcom pokoje albo towary nieodpłatnie – nie osiągną przychodu ze sprzedaży usług noclegowych bądź tych towarów. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie darowizny przedsiębiorcom wolno zaliczać do kosztów uzyskania przychodów;
  • na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR);
  • jakie zmiany w zaliczaniu wydatków do kosztów podatkowych wprowadzi nowa specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz