Maksymalna długość delegacji

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 15 grudnia 2010
Pytanie:  Na jak długo, na jaki okres czasu maksymalnie możemy wysłać pracownika w delegacje zagraniczną? Czy są jakieś ograniczenia czasowe?
Odpowiedź: 

Nie ma żadnych uregulowańokreślających maksymalny czas trwania podróży służbowej.

W myśl art. 775 Kodeksu pracy, dalej: kppodróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Pracodawca określa miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży, okres jej trwania, a także środek komunikacji, z którego będzie korzystał pracownik.

Z zagraniczną podróżą służbową mamy do czynienia wówczas, gdy pracodawca zleci pracownikowi wykonywanie obowiązków za granicą, poza miejscem stałego wykonywania pracy, w określonym terminie i państwie. Podczas podróży służbowej pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, a po wykonaniu zadania wraca do dotychczasowych obowiązków.

Trzeba jednak zauważyć, że w Polsce nie istnieją przepisy, które by ograniczały liczbę odbywanych podróży służbowych albo czas ich trwania.

Teoretycznie pracownik może być wysyłany w delegację wiele razy w roku i przebywać w nich nawet kilka miesięcy.

Nie stosujemy w tym przypadku art. 42 § 4 kp, dotyczącego skierowania pracownika do innej pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom, gdzie określono maksymalny czas takiego oddelegowania na 3 miesiące. Pracownik wysłany w podróż służbową nie jest, bowiem kierowany do innej pracy. Nadal wykonuje taką samą pracę, tylko w innym miejscu niż ustalono w umowie o pracę. Czas trwania podróży służbowej nie jest, więc ograniczony tylko do 3 miesięcy.

Niektórzy autorzy uważają jednak, iż podróże służbowe powyżej 3 miesięcy powinny być już oddelegowaniem.

Pamiętajmy jednak, że w pewnych okolicznościach zbyt długie i zbyt częste podróże służbowe oraz wypłacanie z ich tytułu diet i innych należności zwolnionych z opodatkowania i ozusowania może się spotkać z zarzutem próby obejścia prawa podatkowego, a także ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD
Przedstawiciel handlowy pracujący w spółce zajmującej się sprzedażą win, w 2010 r. odbył 2 zagraniczne podróże służbowe w okresie od stycznia do maja oraz od lipca do września. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pracodawca w tej sytuacji miał prawo wypłacać diety i inne należności z tytułu delegacji za cały czas jej trwania.
Tekst opublikowany: 

30 listopada 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz