Sektor Publiczny

Rewolucyjne zmiany w VAT już od 1 sierpnia 2016 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 6 lipca 2016

W połowie wakacji jednostki organizacyjne, które rozliczały VAT jako odrębni podatnicy, wstąpią we wszelkie prawa i obowiązki tych jednostek w zakresie VAT. Dziś Rada Ministrów zajmie się zmianami w VAT, które zakładają centralizację rozliczeń. Poznaj szczegóły.

O terminie, od którego jednostka będzie rozliczać VAT wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi jednostki samorządu terytorialnego, trzeba poinformować właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego. Takiego obowiązku należy dopełnić przed dniem centralizacji, składając stosowną informację (załącznik nr 1 do projektu).

  Informacja składana do urzędu skarbowego o terminie przejścia na centralizację rozliczeń VAT

Do informacji takiej jednostki będą musiały załączyć wykaz wszystkich jednostek organizacyjnych. Na centralizację rozliczeń VAT jednostki będą musiały przejść najpóźniej 1 stycznia 2017 r.

PRZYKŁAD

Gmina X nie przeszła dotychczas na scentralizowany model rozliczania VAT. Gmina ta na scentralizowany model rozliczania VAT będzie mogła przejść z dowolnym dniem między 1 sierpnia 2016 r. (zakładając, że projektowana ustawa wejdzie w życie w tym dniu) a 31 grudnia 2016 r.

Źródło: projekt z 17 czerwca 2016 r. ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel