Jednostka będąca użytkownikiem samochodu ewidencjonuje go jako środek trwały

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 1 lutego 2018
Pytanie:  Dom pomocy społecznej zakupił samochód i za niego zapłacił. Na fakturze zakupu widnieje powiat jako nabywca i DPS jako odbiorca samochodu. Również w dowodzie rejestracyjnym będzie widniał powiat jako nabywca i DPS jako użytkownik. Kto powinien w swoich księgach rachunkowych ująć przychód środka trwałego pochodzącego z zakupu?
Odpowiedź: 

Pomimo że na dowodzie rejestracyjnym widnieje powiat jako nabywca, to dom pomocy społecznej wykorzystuje ten samochód i u niego należy go wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z definicją określoną w § 2 ust. 5 rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont przez środki trwałe rozumie się środki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, w tym środki trwałe stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, otrzymane w zarząd lub użytkowanie i przeznaczone na potrzeby jednostki.

Do środków trwałych zalicza się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ustawy o rachunkowości).

W ustawie o rachunkowości podano przykładowy katalog środków trwałych, który jest otwarty. W szczególności do środków trwałych zalicza się:

  • nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
  • ulepszenia w obcych środkach trwałych,
    • inwentarz żywy.

Jednostki są obowiązane ewidencjonować wszystkie składniki majątkowe, które spełniają definicję środków trwałych.

Konto 011 „Środki trwałe” służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej środków trwałych związanych z wykonywaną działalnością jednostki, które nie podlegają ujęciu na kontach: 013, 014, 016 i 017. Na stronie Wn konta 011 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma – zmniejszenia stanu i wartości początkowej środków trwałych, z wyjątkiem umorzenia środków trwałych, które księguje się na koncie 071.

Na stronie Wn konta 011 należy ewidencjonować w szczególności:

  • przychody nowych lub używanych środków trwałych pochodzących z zakupu gotowych środków trwałych lub inwestycji oraz wartość ulepszeń zwiększających wartość początkową środków trwałych,
  • przychody środków trwałych nowo ujawnionych,
  • nieodpłatne przyjęcie środków trwałych,
    • zwiększenia wartości początkowej środków trwałych dokonywane na skutek aktualizacji ich wyceny.

Na stronie Ma konta 011 ujmuje się:

  • wycofanie środków trwałych z używania na skutek ich likwidacji, z powodu zniszczenia, zużycia, sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania,
  • ujawnione niedobory środków trwałych,
    • zmniejszenia wartości początkowej środków trwałych dokonywane na skutek aktualizacji ich wyceny.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 011 powinna umożliwić:

  • ustalenie wartości początkowej poszczególnych obiektów środków trwałych,
  • ustalenie osób lub komórek organizacyjnych, którym powierzono środki trwałe,
  • należyte obliczenie umorzenia i amortyzacji.

Konto 011 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków trwałych w wartości początkowej.

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2342 ze zm.). Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz