4 warunki konieczne do tego, aby wycieczka dla dzieci pracowników była zwolniona z PIT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 17 sierpnia 2018
061813a289519e6fd1797dbe33c11f05d2c109f0-small

Jednostka zamierza dofinansować wypoczynek dla dzieci pracowników. Jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienia z PIT. Poznaj wyjaśnienie dyrektora KIS.

Pracodawca (jednostka budżetowa) tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS). Jednostka - zgodnie z regulaminem ZFŚS - zamierza dofinansować wypoczynek dla dzieci pracowników do lat 18 (zgodnie z kryterium dochodowym określonym w regulaminie uzależnionym od osiągniętego średniego dochodu w rodzinie). Organizatorami wypoczynku będą podmioty prowadzące działalność w tym zakresie ­ jedno z biur turystycznych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w opisanej sytuacjikwota dofinansowania wypłacana pracownikom po okazaniu dowodu wpłaty za taki wypoczynek, jest zwolniona z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Pracodawca uważał, że tak z czym zgodził się dyrektor KIS.

Dopłaty do wypoczynku zwolnione z PIT po spełnieniu warunków

Wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł

(art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT).

Dopłaty do wypoczynku są zwolnione z PIT, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypoczynek jest zorganizowany,
  2. organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
  3. forma wypoczynku nie odbiega swoim charakterem od wymienionych form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,
  4. dopłata dotyczy dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 roku życia.
Nie każda dopłata do wypoczynku może korzystać ze zwolnienia, a tylko ta, która związana jest z wypoczynkiem zorganizowanym. Intencją ustawodawcy jest bowiem wyłączenie z zakresu przedmiotowego zwolnienia dopłat do niezorganizowanych form wypoczynku, takich na przykład jak wczasy potocznie nazywane „pod gruszą”.

Co warto podkreślić, aby skorzystać z omawianego zwolnienia – wypoczynek powinien być zorganizowany przez podmiot, który ma formalno-prawne umocowanie do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę jego funkcjonowania. Istotne jest zatem, aby podmiot organizujący wypoczynek dla dzieci statutowo zajmował się tego typu działalnością, lub też w ramach działalności gospodarczej.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie wypoczynku

Do podmiotów prowadzących działalność w zakresie wypoczynku zaliczyć można podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, np. biura turystyczne czy inne podmioty prowadzące działalność w formie domów wczasowych, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych itp. oraz podmioty, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością, tj.:

  • § kościoły, których działalnością statutową może być organizowanie wypoczynku zorganizowanego,
  • § stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje - które również zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością,
  • § szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej - o których mowa w art. 92c ustawy  o systemie oświaty.

 

Co to dla Ciebie oznacza?
1. Kwota dofinansowania udzielonego przez jednostkę z ZFŚS do wycieczki krajowej lub zagranicznej dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, zorganizowanej przez podmiot prowadzący działalność organizowania wypoczynku dla dzieci, wypłacana pracownikom po okazaniu przez nich dowodu wpłaty za taki wypoczynek ­
 będzie korzystać niezależnie od wysokości ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT.

2.      Jednostka nie ma obowiązku  poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej pracownikowi kwoty dofinansowania.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.249.2018.1.ŁS

 

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz