Zwolnienie z podatku od przychodów z budynków także w 2021 roku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 4 stycznia 2021
Zwolnienie z podatku od przychodów z budynków także w 2021 roku

W wyniku nowelizacji ustaw o podatku dochodowym, przedsiębiorcy nie zapłacą w najbliższym czasie podatku od przychodów z budynków. Zwolnienie od tej daniny będzie obowiązywać do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Podatek od przychodów z budynków (od nieruchomości komercyjnych) został wprowadzony na początku 2018 roku. W świetle art. 30g ustawy o PIT oraz  art. 24b ustawy o CIT ciąży on na podatnikach, którzy łącznie spełniają następujące warunki, tj. posiadają budynek:

  • wpisany do ewidencji środków trwałych,
  • stanowiący ich własność albo współwłasność,
  • oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
  • położony na terytorium Polski.

Wspomnianą daniną są objęte wszystkie budynki służące do celów komercyjnych, niezależnie od ich klasyfikacji (m.in. mieszkalne, niemieszkalne, przemysłowe, magazynowe, obiekty handlowe, hotelowe itp.). Podstawę opodatkowania stanowi suma przychodów z poszczególnych budynków, pomniejszona o kwotę 10.000.000 zł. Podatek ten wynosi 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc i powinien być wpłacany co miesiąc na rachunek urzędu skarbowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wpłata.

Podatnicy PIT i CIT, których ta danina dotyczy, muszą ją płacić niezależnie od podatku dochodowego.

Jednakże w związku z epidemią COVID-19 podmioty te zostały czasowo zwolnione od tego obowiązku. Mianowicie najpierw mogły skorzystać z odroczenia zapłaty podatku od przychodów z budynków za marzec – maj 2020 r. (do 20 lipca 2020 r.), a następnie, na podstawie Tarczy antykryzysowej 4.0 – ze zwolnienia od wspomnianego podatku przychodów ustalonych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Dzięki stosownej zmianie treści art. 52pa ustawy o PIT  (oraz art. 38ha ustawy o CIT) wspomniane podmioty nie musiały więc płacić tego podatku do końca 2020 roku.

Zwolnienie także po 31 grudnia 2020 r. 

Upływ 2020 roku nie oznacza jednak, że obowiązek zapłaty podatku automatycznie powrócił. Zwolnienie to zostało bowiem ponownie przedłużone – tym razem na podstawie ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca). Tak jak to było wcześniej, nowelizacji dokonano przez odpowiednią zmianę brzmienia art. 52pa ustawy o PIT i art. 38ha ustawy o CIT.

Zwolnieniem od podatku z budynków zostały objęte przychody podlegające opodatkowaniu, ustalone za okres:
  • od 1 marca 2020 r. do  31 grudnia 2020 r.,
  • od 1 stycznia 2021 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii został odwołany – w przypadku obowiązywania po dniu 31 grudnia 2020 r. stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

 

Sprawdź też:

 

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz