Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej a wynajem lokali

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 26 października 2018
Pytanie:  Podatnik w ramach działalności wynajmuje dwa lokale. Osoba ta chce zawiesić działalność na kilka miesięcy, ale nie chce zrezygnować z wynajmowania lokali klientom? Czy w takiej sytuacji jest w ogóle możliwość zawieszenia działalności? Jakie ma to skutki podatkowe?
Odpowiedź: 

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. art. 25 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców). W świetle powyższego nie jest według mnie możliwe zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i kontynuowania wynajmu w ramach tej działalności. Stanowiłoby to bowiem uzyskiwanie bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co jest zabronione.

Nie ma jednak przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji podatnik zrezygnował z wynajmu lokali w ramach działalności gospodarczej, wycofał przedmiotowe lokale z działalności gospodarczej i dopiero wówczas zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej. W takim przypadku uzyskiwane przez podatnika przychody staną się przychodami z najmu prywatnego (zob. art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), które będą mogły korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 września 2013 r. – sygn. ILPB1/415-695/13-2/IM).

Działania powyższe nie wywołają skutków na gruncie VAT, gdyż obowiązująca na gruncie VAT definicja działalności gospodarczej obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest nawet wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z  29 września 2017 r. – sygn. 0111-KDIB3-1.4012.536.2017.2.AB oraz z  9 listopada 2017 r. – sygn. 0112-KDIL2-3.4012.397.2017.2.ZD). A zatem prywatny wynajem przedmiotowych lokali będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na dotychczasowych zasadach.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz