Wspólny samochód używany w biznesie

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 31 października 2018
Pytanie:  Czy przedsiębiorca (córka), która wspólnie z ojcem jest właścicielem samochodu osobowego (udziały po 50% ) i używa auta do swojej działalności gospodarczej - powinna zawrzeć z ojcem jakąś umowę?
Odpowiedź: 

Współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnego samochodu bez zawierania umów.

Samochód stanowiący współwłasność córki można wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować jako środki trwałe stanowiące współwłasność podatnika (art. 22a ust. 1 ustawy o PIT).

W przypadku współwłasności wartość początkową środka trwałego ustala się jednak proporcjonalnie do udziału podatnika we własności (art. 22g ust. 11 ustawy o PIT). Amortyzacji współwłaściciel powinien dokonywać więc od 1/ 2 wartości początkowej samochodu wynikającej z umowy zakupu (przy założeniu, że córka i ojciec posiadają po 1/ 2 udziałów w samochodzie). Odpisy amortyzacyjne od tak ustalonej wartości początkowej będą mogły być kosztami już w całości.


Nie ma natomiast konieczności sporządzania umów użyczenia czy innych porozumień ze współwłaścicielami. Zgodnie bowiem z art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Może więc jeden ze współwłaścicieli korzystać z samochodu w działalności gospodarczej, chyba, że pozostali się temu sprzeciwią.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji ministra finansów z 23 maja 2013 r., nr ITPB1/415-259/13/WM

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz