Sumy wypłacone za rezygnację ze służbowych aut. Czy odliczysz je od przychodów

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 23 września 2016
eb080260926b514897491bab947a711d21e65381-large

Może się zdarzyć, że pracownik rezygnuje z samochodu w zamian za wypłatę określonej kwoty. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Czego dotyczyła sprawa?

Spółka zapewnia menadżerom samochody służbowe. Kwestie związane z przyznawaniem aut zapisano w regulaminie. Jest tam także zapis o możliwości rezygnacji z samochodu w zamian za wypłatę określonej kwoty. Jest to rekompensata za to, że spółka nie będzie musiała ponosić wydatków związanych z pozyskaniem i utrzymaniem pojazdu.

Pytanie dotyczyło tego, czy spółka może zaliczyć do kosztów całą kwotę wypłaconą pracownikom.

Przedsiębiorstwo uważało, że wypłata stanowiąca formę rekompensaty dla pracownika, któremu ze względu na pełnioną funkcję należałby się samochód służbowy zgodnie z regulacjami wewnętrznymi, a z niego rezygnuje, stanowi dla spółki koszt podatkowy, jako wydatek związany z zachowaniem źródła przychodu.

Zachowanie źródła przychodu polega na tym, że spółka nie musi ponosić wydatków związanych z pozyskaniem samochodu, w szczególności opłacania rat leasingowych, kosztów ubezpieczenia, serwisowania, napraw itp. w tym także kosztów związanych z odbywaniem podróży przez beneficjentów.

Poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Poniesienie wydatku musi być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności.

Co na to organ?

Organ podatkowy przyznał spółce rację i odstąpił od pisemnego uzasadnienia.

Co to oznacza dla Ciebie?

Rekompensata wypłacona pracownikowi za rezygnację z samochodu służbowego, jest wydatkiem racjonalnym i poniesionym w celu zabezpieczenia źródła przychodu. W konsekwencji przedsiębiorca może taki wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-550/16-1/SK

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz