Środki trwałe: Poznaj skutki podatkowe udostępnienia maszyn kontrahentowi

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 20 lipca 2017
koła zębate

Załóżmy, że spółka udostępnia odpłatnie własne maszyny i urządzenia innemu podmiotowi, aby ten wyprodukował artykuły na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Sprawdź, jak rozliczyć udostępnione kontrahentowi maszyny. Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła spółki, która podpisała umowę o współpracę z innym przedsiębiorstwem. Na podstawie umowy kontrahent będzie produkował artykuły spożywcze na zlecenie spółki, na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. W tym celu spółka udostępnia  swoje maszyny i urządzenia.

Jakie były wątpliwości?

Wątpliwości dotyczyły tego, czyudostępniane przez spółkę urządzenia stanowią środki trwałe i czy spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych i uznawać je za koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorstwo uważało, że ma do tego prawo. Z czym zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Co podlega amortyzacji?

Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Z kolei środkiem trwałym podlegającym amortyzacji jest składnik majątku, który spełnia następujące warunki:

  1. stanowi własność lub współwłasność podatnika,
  2. został nabyty bądź wytworzony we własnym zakresie przez podatnika,
  3. jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  4. przewidywany okres jego użytkowania jest dłuższy niż rok (z wyjątkiem środków wyszczególnionych w art. 22a ust. 2 ustawy o PIT, w stosunku do których nie ma znaczenia okres ich używania),
  5. wykorzystywany jest przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą bądź oddany jest do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu.

Jak środek trwały ma być wykorzystywany?

Spółka zwróciła uwagę, że ustawodawca nie wskazuje sposobu, w jaki określony środek trwały ma być wykorzystywany, tzn. czy ma być on wykorzystywany fizycznie i osobiście przez podatnika będącego jego właścicielem, czy przez osoby trzecie wykorzystujące dany środek trwały podatnika do realizacji celów wskazanych przez podatnika, zezwala na dowolny sposób wykorzystywania przez podatnika środków trwałych będących jego własnością.

Dla możliwości dokonania odpisów amortyzacyjnych istotny jest natomiast cel, jakiemu służą wykorzystywane środki trwałe. Istotne jest to, jakiekolwiek wykorzystywanie danego środka trwałego służyło działalności gospodarczej podatnika.

Organ podatkowy przyznał spółce rację, że podjęte przez nią działania mają swoje uzasadnienie biznesowe i dokonywane są w celu uzyskania przez spółkę przychodów, ponieważ wytworzone przy pomocy kontrahenta artykuły spożywcze będą służyć działalności gospodarczej spółki polegającej m.in. na sprzedaży artykułów spożywczych.

Co to dla mnie oznacza?

Urządzenia stanowiące własność spółki, które przedsiębiorstwo udostępniło kontrahentowi są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji. Będzie tak, o ile używane przez kontrahenta urządzenia mają związek z prowadzoną przez spółkę działalnością.

Polecamy Portalu FK porady ekspertów dotyczące środków trwałych:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.80.2017.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz