Sprawdź, czy zakup łyżworolek pozwoli na korzyści podatkowe

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 10 lutego 2017
1

Przedsiębiorca kupił łyżworolki, aby wykorzystywać je w prowadzonym biznesie. Czy wydatek zaliczy do kosztów? Czy ma prawo odliczyć VAT? Sprawdź, jakie jest stanowisko organów podatkowych.

Podatnik ma prawo zaliczyć wydatek na zakup łyżworolek do kosztów podatkowych prowadzonego biznesu – tak wyjaśniła Izba Skarbowa w Łodzi.

Czego dotyczyła sprawa?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza kupić łyżworolki, które będzie wykorzystywał jako środek transportu na dojazdy na spotkania z klientami oraz do urzędów w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca twierdził, że dzięki łyżworolkom załatwi sprawy w centrum miasta.

Jakie były wątpliwości?

Zapytał organ podatkowy, czy wydatek związany z zakupem łyżworolek stanowi koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności, a także czy pozwala na odliczenie VAT. Podatnik uważał, że tak.

Co na to organ podatkowy?

Stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Kosztem uzyskania przychodów będzie  taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT  nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.

Z kolei w powiązanej interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2017 r., dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr 2461-IBPP2.4512.928.2016.2.AB) przyznał, że podatnik może odliczyć VAT od nabytych łyżworolek.

Skutki podatkowe

  • Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności wydatek poniesiony na zakup łyżworolek. Trzeba przy tym zadbać o właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków.
  • Podatnik ma prawo do odliczenia VAT – o ile łyżworolki będą wykorzystywane wyłącznie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB4.4511.258.2016.1.MH

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel