Ryczałt ewidencjonowany trzeba zapłacić do 28 lutego

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 lutego 2023
Ryczałt ewidencjonowany trzeba zapłacić do 28 lutego

Tylko do końca lutego br. podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają czas na uregulowanie tego podatku za grudzień, względnie za czwarty kwartał 2022 roku, w zależności od przyjętego sposobu rozliczeń. Natomiast na złożenie zeznania PIT-28 (PIT-28S) za ubiegły rok mają czas do 2 maja br.

Jak wynika z art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie), podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20. następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego. Ten sam termin styczniowy dotyczy ryczałtowców opłacających wspomniany podatek kwartalnie (w odniesieniu do ryczałtu za IV kwartał roku podatkowego).  Przepis ten w przytoczonym brzmieniu obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. i będzie miał zastosowanie po raz pierwszy w stosunku do ryczałtu należnego za grudzień (czwarty kwartał) 2023 roku.

Natomiast jeśli chodzi o bieżące rozliczenia podatku, o którym mowa, to należy sięgnąć do  treści art. 30 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (określanej mianem Polskiego Ładu 2.0.). Zgodnie z tym przepisem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za grudzień 2022 roku oraz za ostatni kwartał 2022 roku jest płatny w terminie do końca lutego 2023 r.

Z przepisów przejściowych wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za grudzień (czwarty kwartał) 2022 roku podatnicy powinni zapłacić w terminie do 28 lutego 2023 roku.

Przedsiębiorcy zmieniający formę opodatkowania

Obowiązku zapłaty zaliczki za grudzień (czwarty kwartał) 2022 roku w terminie do 28 lutego br. nie mają jednak przedsiębiorcy, którzy po zakończeniu roku podatkowego zamierzają wstecznie zmienić formę opodatkowania PIT z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne według skali podatkowej (art. 30 ust. 2 ustawy nowelizującej). Takie podmioty dokonują wspomnianego wyboru w zeznaniu PIT-36 (PIT-36S) za 2022 rok. Przy czym możliwość tę mają wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Co istotne, złożenie najpierw PIT-28 (PIT-28S) za 2022 rok pozbawi podatnika prawa do rozliczenia się za ten okres na zasadach ogólnych.

Na złożenie zeznania ryczałtowcy mają więcej czasu

W bieżącym roku, inaczej niż w poprzednich latach, terminy na złożenie zeznania PIT-28 (PIT-28S) oraz na zapłatę ryczałtu za ostatnie okresy rozliczeniowe roku, którego ten dokument dotyczy – nie pokrywają się, lecz wyjątkowo przypadają w różnym czasie. O ile bowiem z obowiązku zapłaty podatku za 2022 rok (tj. za grudzień lub ostatni kwartał ubiegłego roku) podatnicy muszą wywiązać się do końca lutego 2023 roku, to na złożenie zeznania PIT-28 za wspomniany okres mają dużo więcej czasu. To dlatego, że  na mocy przepisów Polskiego Ładu 2.0. termin składania zeznań rocznych PIT-28 został wydłużony do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Pod tym względem ryczałtowcy zostali więc zrównani z pozostałymi grupami podatników opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych (i składających w związku z tym np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-37).

Ponieważ jednak 30 kwietnia przypada w tym roku w niedzielę – a więc w dzień wolny od pracy – znajdzie zastosowanie art. 12 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

W konsekwencji ostatecznym terminem na złożenie PIT-28 (PIT-28S) za 2022 rok będzie poniedziałek 2 maja 2023 roku.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz