Powierzenie współpracownikowi samochodu w bezpłatne używanie. Jakie wywoła skutki podatkowe

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 11 lipca 2018
Pytanie:  Zawarliśmy umowę o współpracy z kierowcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Chcemy powierzyć mu nasz samochód w bezpłatne używanie. Jakie skutki podatkowe będzie miała taka umowa zarówno dla nas jak i dla niego?
Odpowiedź: 

Oddanie samochodu w nieodpłatne używanie wydaje się być niekorzystne.

Po stronie właściciela oddanie samochodu nieodpłatnie spowoduje, że jako środek trwały wykorzystywany przez inny niż podatnik podmiot nie będzie podlegał amortyzacji, utrata jego wartości nie będzie więc generowała kosztów (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c ustawy o PIT). Po stronie zaś kontrahenta powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, który kontrahent będzie musiał opodatkować (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).

RADA EKSPERTA: Korzystniej zatem byłoby przedmiotowy pojazd kontrahentowi oddać w użytkowanie jako element świadczenia w ramach umowy ramowej czy umowy o współpracę – do wyłącznego użycia na rzecz przedsiębiorstwa podatnika – pozwoli to bowiem, jako, że świadczenie to jest odpłatne, amortyzować samochód i rozliczać jego koszty (art. 22a ust. 1 ustawy o PIT).

Po stronie kontrahenta nie powstanie wówczas przychód – pod warunkiem, że będzie pojazd wykorzystywał wyłącznie na potrzeby jego właściciela. W takim przypadku to właściciel, a nie kontrahent, uzyskuje przychód z wykorzystania samochodu.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 28 września 2015 r., IBPB-1-2/4510-267/15/AK.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz