Ostatni moment na przekazanie PIT-12 pracodawcy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 5 stycznia 2017
034a681c535792e138a659b7b0fd2a92312eb404-medium

Podatnicy, którzy chcą, żeby zakład pracy sporządził za nich roczne rozliczenie podatku za ubiegły rok muszą złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12. Takie oświadczenie trzeba złożyć przed 10 stycznia. Zobacz, czy nie stracisz ulg i odliczeń.

Z oświadczenia musi wynikać, że podatnik nie uzyskał w 2016 roku dochodów, które uniemożliwiają złożenia zeznania rocznego za pośrednictwem płatnika.

Podatnik nie skorzysta z większości ulg

Warto jednak pamiętać, że podatnik, który złoży PIT za pośrednictwem szefa nie może skorzystać z większości  preferencji podatkowych np.: z wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem albo na zasadach właściwych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Możliwe są wyłącznie odliczenia składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

Można później samemu złożyć PIT

Może się jednak okazać, że po złożeniu zeznania rocznego przez płatnika podatnik będzie chciał skorzystać z przysługującej mu ulgi. Wówczas  otrzymany od pracodawcy PIT-40 traktuje się jak informację podatkową. Następnie samemu trzeba wypełnić zeznanie na odpowiednim PIT i złożyć je do urzędu skarbowego do końca kwietnia 2017 r.

Jeżeli PIT rozliczył pracodawca, a podatnik dodatkowo osiągnął przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas konieczne jest złożenie odrębnego zeznanie przeznaczonego do rozliczenia tych przychodów.

Sprawdź też:

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel