Koszty badania okulistycznego są przychodem pracownika

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 kwietnia 2014
optyk

Dodatkowe świadczenia na rzecz pracownika niewynikające z obowiązujących przepisów BHP, nie korzystają ze zwolnienia z podatku. A to oznacza, że jeżeli pracownik ma ważne badanie okresowe, ale w związku z pogarszającym się wzrokiem otrzyma od lekarza receptę na nowe szkła, których zakup sfinansuje pracodawca, to koszty refundacji będą stanowiły przychód pracownika podlegający PIT.

O interpretację do ministra finansów wystąpił pracodawca, który zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dalej: rozporządzenie), na podstawie zaleceń lekarza podczas badań w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zapewnia pracownikom okulary korygujące wzrok. W przypadku pogorszenia się wzroku pracownik może zwrócić się do szefa z wnioskiem o zlecenie przeprowadzenia dodatkowego badania między badaniami okresowymi. Jeżeli okaże się, że zatrudniony potrzebuje nowych szkieł czy soczewek kontaktowych, pracownikowi  przysługuje zakup ze środków firmowych.

Pozostało jeszcze 70% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz