Jak rozliczać podatkowo należności wypłacane pracownikom z Ukrainy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 4 sierpnia 2022

Polska od wielu lat jest krajem, do którego przybywają osoby z Ukrainy w celu podejmowania pracy zarobkowej. Liczna obywateli tego kraju znacznie zwiększyła się w związku z konfliktem zbrojnym na jego terytorium. Spowodowało to uproszczenie wielu różnych przepisów, w tym także podatkowych. Sprawdź, jak rozliczać ukraińskich pracowników i zleceniobiorców po zmianach obowiązujących w tym zakresie regulacji.   

Sposób opodatkowania zarobków obywatela Ukrainy w Polsce przede wszystkim będzie zależał od jego miejsca zamieszkania do celów podatkowych. Na gruncie obowiązujących w tym zakresie przepisów krajowych zasadą jest, że osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski – podlegają tutaj obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw.  nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Przy czym za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

  • ma tutaj centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Według organów podatkowych przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć wszelkie powiązania rodzinne, tzn. ognisko domowe, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawiane hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd. (tak np. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 września 2020 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.491.2020.2.RR)

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:

  • co wpływa na posiadanie miejsca zamieszkania do celów podatkowych
  • dlaczego przy rozliczaniu cudzoziemców ważny jest certyfikat rezydencji
  • jak oświadczyć płatnikowi posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce
  • kiedy Ukrainiec nie musi składać zeznania rocznego PIT
  • jakie skutki ma przekroczenie przez obcokrajowca 183 dni pobytu na terytorium RP

Pozostało jeszcze 87% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz