Uwaga! Mali i średni przedsiębiorcy po raz pierwszy muszą złożyć JPK_VAT

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 27 lutego 2017

27 lutego 2017 r. to termin na złożenie po raz pierwszy pliku JPK_VAT (2)_v1-0.xsd XML  w ramach e - kontroli podatkowej. Z tego obowiązku po raz pierwszy muszą się wywiązać  średni i mali przedsiębiorcy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.  

Obowiązek comiesięcznego składania pliku XML JPK_VAT (2) do tej pory miały tylko największe podmioty. Od 1 stycznia 2017 r. taki wymóg mają też średni i mali przedsiębiorcy zdefiniowani w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Informację o  prowadzonej ewidencji w postaci JPK przekazuje się za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Termin rozpoczęcia  miesięcznego raportowania dla małych i średnich przedsiębiorców mija 27 lutego 2017 r.

Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT JPK_VAT

Struktura Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT, co do zasady przedstawia dane dotyczące:

-   struktury, która za dany okres ma uzgodnić się z deklaracją VAT- 7 przypisaną do tego okresu,

-   plik musi odpowiadać wszystkim korektom, które zostały złożone do danego okresu,

- plik musi uzgadniać się do ostatecznej korekty, dlatego należy zapisywać wersję JPK odzwierciedlające deklaracje VAT-7 i jej kolejne korekty.

Ewidencja powinna zawierać informację, czy dana jednostkowa faktura została uwzględniona w danym rozliczeniu, gdzie kwota podatku VAT zawsze powinna być wykazywana w PLN

Rejestr VAT

Rejestr VAT powinien zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia:

1)      przedmiotu i podstawy opodatkowania,

2)      wysokości kwoty podatku należnego,

3)      korekt podatku należnego,

4)      kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego,

5)      korekt podatku naliczonego,

6)      kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu,

7)      a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Sprawdzamy poprawność danych

Można więc zauważyć, że dane zawarte w pliku XML JPK_VAT(2) stanowią de facto rejestr VAT, natomiast zastosowana terminologia oraz numeracja pół w pliku jest zaczerpnięta bezpośrednio z opisów i numeracji zawartych w deklaracji VAT-7 wersja 17.

Dlatego bardzo łatwo można sprawdzić poprawność danych zawartych w pliku o strukturze XML JPK_VAT(2).

Wysyłamy plik

Używając systemów komputerowych w ciągu kilkunastu minut podatnik stworzy żądany plik, poprzez mapowanie danych liczbowych z rejestrów VAT, na podstawie których tworzone są deklaracje VAT-7.

A następnie wysyłamy plik za pośrednictwem podpisu kwalifikowanego na bramkę Ministerstwa Finansów, natomiast po paru godzinach podatnik odbierze informację zwrotną potwierdzającą dostarczenie pliku JPK o strukturze XML w ramach obowiązującej e-kontroli podatkowej.

Jeśli podatnik prześle plik JPK_VAT(2) z opóźnieniem powinien za pośrednictwem poczty elektronicznej przesłać wyjaśnienie odnośnie zaistniałej sytuacji Adresy poczty elektronicznej:  - [email protected]  - [email protected]

Ministerstwo Finansów będzie weryfikowało poprawność JPK na podstawie testów logicznych, merytorycznych i kompletności danych.

Barbara Dąbrowska

ekonomista, absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i podatków w firmie Accounting & HR Services, Trener - Wykładowca między innymi w Centrum Szkoleniowym Fundacji Rozwoju Rachunkowości Sp. z o.o., Wiedzy i Praktyce Sp. z o.o., Altkom Akademii S.A., Federacja Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT, CEDOZ.

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz