Czy podatnik może wnieść skargę bez czekania na odpowiedź urzędu? Poznaj skutki uchwały NSA

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 11 lipca 2016

Podatnik ma prawo wnieść skargę np. gdy urząd przedłużył termin zwrotu nadwyżki i jednocześnie wszczął kontrolę podatkową. Sprawdź, kiedy najwcześniej można wnieść skargę.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę w sprawie terminu na wniesienie skargi na czynności urzędowe  (np. na interpretację podatkową, na zwrot nadpłaty VAT, gdy urząd przedłużył termin zwrotu nadwyżki i jednocześnie wszczął kontrolę podatkową w sprawie zwrotu), interpretując przepis art. 53 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Jakie jest stanowisko sądu?

Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie uznał, że przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w przypadku skargi na akt lub czynność, dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, skargę można wnieść najwcześniej następnego dnia, po dniu wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa, nie czekając na doręczenie odpowiedzi organu na to wezwanie. Nie dotyczy to sytuacji spraw zakończonych decyzją lub postanowieniem. 

Terminy przy skardze

Zgodnie z przepisami, skargę na interpretację podatkową można wnieść po uprzednim wezwaniu właściwego organu do usunięcia naruszenia prawa. Termin na skargę wynosi:

  • w przypadku otrzymania odpowiedzi na wezwanie - 30 dni od daty otrzymania tej odpowiedzi,
  • w przypadku, gdy organ nie udzielił odpowiedzi - w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, żezaskarżenie aktu lub czynności organu do WSA może nastąpić już następnego dnia po złożeniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli strona miałaby czekać na odpowiedź organu, to w ten sposób skraca się jej czas 60 dni do wniesienia skargi do sądu.
NSA dodał, że zmiana przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z 15 sierpnia 2015 r. nie wpływa na sens uchwały, gdyż dotyczy ona postępowań wszczętych przed i po tej dacie.

Komentarz eksperta

Bogdan Świąder, doradca podatkowy        

Przepisy nie przewidują procedury w zakresie składania skargi po wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa przez odpowiedni organ (w przypadku interpretacji podatkowych – przez ministra finansów, na zwrot nadpłaty VAT – przez naczelnika urzędu skarbowego).

Uchwała NSA wypełnia lukę prawną, która istniała do tej pory. Sądy administracyjne miały różne zdania dotyczące terminu na złożenie skargi. Jedne twierdziły, że termin ten jest nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 60 dni od dnia wniesienia wezwania do organu. Inne uznawały, że można wnieść skargę do WSA już następnego dnia po wniesieniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa. NSA uznał za prawidłowy ten drugi pogląd.

Jest to więc korzystne dla obywateli, gdyż spowoduje możliwość szybszego wniesienia skargi bez czekania na reakcję ze strony organu władzy publicznej.

Skutki podatkowe wydanej uchwały

Podatnik może złożyć skargę do sądu na interpretację podatkową następnego dnia, po dniu wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Nie musi czekać na odpowiedź urzędu.

Polecamy w Portalu FK:

Uchwała NSA z 27 czerwca 2016 r., sygn. akt FPS 1/16

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz