Zapis o karze umownej na wypadek niewykonania zobowiązania

Autor: Robert Krasnodębski

Dodano: 25 listopada 2009
Pytanie: Czy w umowie z kontrahentem można zamieścić zapisy, że kontrahent zapłaci karę, jeśli nie wykona umowy na czas?
Odpowiedź:

Karą umowną jest określona kwota, którą ma zapłacić kontrahent (dłużnik), w przypadku gdy nie wykona swojego zobowiązania niepieniężnego lub wykona je nienależycie. Karę umowną na swoją rzecz możesz więc wprowadzić tylko w umowie, w której jest zapis o tym, że Twój kontrahent ma spełnić na Twoją rzecz świadczenie niepieniężne.

Podstawowa korzyść kary umownej polega na tym, że aby ją otrzymać, w przypadku sporu sądowego z kontrahentem nie musisz udowodnić wysokości poniesionej przez Ciebie szkody, a jedynie wykazać, że kontrahent nie dotrzymał warunków umowy.

Zapamiętaj! Kary umownej nie możesz zastrzegać za niespełnienie zobowiązania pieniężnego, np. gdy kontrahent spóźnia się z zapłatą. W takiej sytuacji należą Ci się z mocy prawa odsetki, a wpisana do umowy kara umowna będzie uznana za nieważną.

Kwotę do zapłaty ustala się najczęściej jako kwotę stałą lub jako sumę stawek dziennych.

Kara umowna jako suma stawek dziennych

Zawierasz umowę o dostawę towaru, który będzie przeznaczony do dalszej sprzedaży. A zatem za każdy dzień opóźnienia w dostawie możesz ustalić konkretną kwotę kary i pozostaje to w związku z wielkością ponoszonych przez spółkę strat (im dłużej spółka nie ma towaru, tym straty są większe).

Kara umowna jako kwota stała

Jeżeli natomiast w dostawie mają być np. wina musujące z terminem dostawy na 28 grudnia, lepiej wprowadzić karę umowną w kwocie stałej. Ustalenie kary w stawkach dziennych miałoby wątpliwy sens, ponieważ po 1 stycznia spółka poniesie praktycznie takie same straty zarówno w przypadku 1-dniowego, jak i miesięcznego opóźnienia.

Autor:

Robert Krasnodębski, radca prawny, doradca podatkowy

Tekst opublikowany: 

25 listopada 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz