Kara za odstąpienie od umowy może stanowić koszt podatkowy!

Autor: Andrzej Malinowski

Dodano: 26 kwietnia 2010
Dokument archiwalny
Pytanie: Przedsiębiorcy często zastrzegają obowiązek zapłaty kary umownej na wypadek odstąpienia przez jednego z nich od realizacji zawartej umowy. Czy jeśli spółka zapłaci taką karę, będzie mogła zaliczyć ją do kosztów podatkowych?
Odpowiedź:

Żaden przepis updop nie wyklucza z kosztów kar zapłaconych z tytułu odstąpienia od umowy. Skoro więc, zdaniem spółki, istniały przesłanki ekonomiczne takiego postępowania, to izba skarbowa nie mogła stwierdzić, że zapłacona kwota nie jest kosztem.

Spółka zobowiązała się do wniesienia należących do niej gruntów i innych aktywów aportem do innej spółki. W umowie postanowiono, że jeśli nie spełni tego obowiązku będzie musiała zapłacić karę umowną. Na skutek późniejszych okoliczności, m.in.: przekształceń, które zaszły w spółkach, które zawarły opisywaną umowę oraz znacznego wzrostu cen nieruchomości, spółka stwierdziła, że bardziej opłaca jej się zapłacić karę umowną i później zaliczyć ją do kosztów podatkowych niż wnieść aport.

Spółka uzyskała niekorzystną interpretację

Chcąc potwierdzić swoje stanowisko spółka ta zwróciła się o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Niestety, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie przyznał jej racji, stwierdzając, że kwota kary umownej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, ponieważ wydatek ten nie jest ponoszony ani w celu osiągnięcia przychodu, ani w celu zabezpieczenia jego źródła (nie spełnia więc warunków określonych w art. 15 ust. 1 updop). Ponadto, jak twierdził Dyrektor IS, na możliwość zaliczenia opisywanego wydatku spółki do kosztów podatkowych nie mają wpływu przedstawione przez nią analizy ekonomiczne wskazujące na znaczny wzrost wartości nieruchomość w przeciągu ostatnich lat. Spółka nie przedstawiła bowiem żadnego potencjalnego kupca.

Zapłacona kara mogła być kosztem

Ustosunkowując się do powyższych twierdzeń WSA przyznał rację skarżącej spółce. Podkreślił, że żaden przepis updop nie wyklucza z kosztów kar zapłaconych z tytułu odstąpienia od umowy. Skoro więc, zdaniem spółki, istniały przesłanki ekonomiczne takiego postępowania, to izba skarbowa nie mogła stwierdzić, że zapłacona kwota nie jest kosztem. Sąd podkreślił, że przy udzielaniu odpowiedzi organy podatkowe związane są stanem faktycznym podanym przez podatnika. Jeśli więc wskazał on, że zmiana cen nieruchomości uzasadniała decyzję o odstąpieniu od umowy, to izba skarbowa nie mogła tego kwestionować i w efekcie twierdzić, że wydatek ten nie jest związany z możliwością osiągnięcia przez spółkę przychodu w przyszłości.

Wyroki korzystne dla spółek

Opisywany powyżej wyrok potwierdza dotąd wydawane orzeczenia, zgodnie z którymi wymóg (wynikający z art. 15 ust. 1 updop), aby do kosztów uzyskania przychodów zaliczać wydatki pośrednio lub bezpośrednio związane z możliwością osiągania przez podatników przychodów, należy rozumieć możliwie szeroko. Przykładowo WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 375/09) stwierdził, że związek kosztu z przychodami może mieć charakter bezpośredni, ale też i pośredni. Kosztami uzyskania przychodów są natomiast wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zmierzającą do stworzenia, zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Podobnie WSA w Opolu (sygn. I SA/Op 179/09) uznał, że zwrot "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż istotne jest w tym wypadku ukierunkowanie przez podatnika działania polegającego na poniesieniu wydatku w celu osiągnięcia przychodu. A zatem ważny jest zamiar podatnika i celowość jego postępowania.

Niektóre kary możesz zaliczać do kosztów podatkowych!

Zwróć również uwagę, że nie wszystkie koszty, odszkodowania itp. nie stanowią kosztu podatkowego. Nie możesz zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie kwot kar umownych i odszkodowań z tytułu:

  1. wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz
  2. zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług
    (art. 16 ust.1 pkt 22 updop).
Jak widać z powyższego, kwoty kar umownych nie stanowią kosztu podatkowego jedynie w przypadku, gdy wynikają one z wad dostarczonych towarów lub wykonanych usług, zwłoki w usunięciu wad. Jeżeli zatem zapłacona przez Twoją firmę kara umowna wynika z innego tytułu niż wskazane powyżej i jednocześnie jest związana z możliwością osiągnięcia przez twoją spółkę przychodu (warunek z art. 15 ust. 1 updop) i nie jest wskazana w art. 16 ust. 1 updop, możesz zaliczyć ją do kosztów podatkowych.
Autor:

 Andrzej Malinowski, prawnik w kancelarii adwokatów i radców prawnych

Tekst opublikowany: 

 26 kwietnia 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz