Pytanie:
Urządzenie stanowiące środek trwały całkowicie zamortyzowany zostało wysłane do producenta (powiązanego kapitałowo, posiadającego większość udziałów w naszej Spółce) na przegląd (urządzenie nie jest już objęte gwarancją). Podczas przeglądu stwierdzono, że urządzenie posiada wadę konstrukcyjną uniemożliwiającą dalszą eksploatację tego urządzenia i w związku z tym producent zobowiązał się wymienić urządzenie na nowe ale o innych parametrach technicznych i wyższej wartości niż pierwotne urządzenie (czyli wymiana na nowe i lepsze). Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych będzie miała opisana sytuacja? Jakie są wymagane dokumenty potwierdzające fakt wymiany urządzenia? Co z amortyzacją wymienionego urządzenia? Jaki wpływ ma fakt, że producentem urządzenia jest jednocześnie nasz właściciel (niemiecka spółka z o.o.)?
Jedną z metod realizacji obowiązków sprzedawcy jest wymiana wadliwego towaru na nowy (art. 560 § 1 kc). Nowy towar jest więc ekwiwalentem pierwotnego przedmiotu sprzedaży, a więc w istocie realizacją zobowiązania sprzedającego wynikającego z tej umowy. Wydanie niewadliwego towaru przez sprzedawcę nie ma charakteru odpłatnego zbycia…
Pozostało jeszcze 67% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Krzysztof Klimek
Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.