Sprawdź, jak prawo restrukturyzacyjne zmieni ustawę o rachunkowości

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 18 sierpnia 2015

Procesy upadłościowe i restrukturyzacyjne muszą mieć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym. Stąd konieczność dostosowania regulacji prawa bilansowego. Nowe przepisy wejdą w życie w 2016 roku. Poznaj szczegóły zmian.

W 2015 roku oprócz nowelizacji prawa bilansowego na podstawie ustawy z 23 lipca 2015 r o zmianie ustawy oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta) zmiany ustawy o rachunkowości nastąpiły także w związku z uchwaleniem nowego Prawa restrukturyzacyjnego (ustawa z 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne,Dz.U. z 2015 r. poz. 978).

Sprawdź też:

Przepisy te mają na celu wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejsze dla wierzycieli niż jego likwidacja. Procesy upadłościowe i restrukturyzacyjne muszą mieć odzwierciedlenie w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym. Stąd też konieczne stało się dostosowanie regulacji prawa bilansowego.

Pozostało jeszcze 72 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel