Pytanie:
Jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja księgowa wytwarzanej energii? Jesteśmy firmą produkcyjną zajmującą się wydobyciem kruszyw. Posiadamy instalację fotowoltaiczną wytwarząjącą energię elektryczną, która ma być głównie wykorzystywana na potrzeby własnej produkcji, a nadwyżki mają być oddawane do sieci i sprzedawane zakładowi energetycznemu. Ewidencja kosztów prowadzona jest na kontach zespołu 4 i 5. Spółka sporządza rachunek zysków i strat w wersji porównawczej. Koszty każdego etapu produkcji ewidencjonowane są na odrębnym koncie zespole „5”, np. wydobycie, spedycja. Proponowane księgowania:
1. ewidencja kosztów wytworzenia energii:
- Wn konto „4” Konto rodzajowe np. amortyzacja
- Ma konto „490” Rozliczenie kosztów
- Wn konto „509” Koszty energii wytworzonej
- Ma konto zespół 2. 2. Rozliczenie kosztów na koniec miesiąca:
- Ma konto „509” Koszty energii
- Wn konto „580” Rozliczenie kosztów produkcji energii. 3. Przeksięgowanie wytworzonej energii elektrycznej następuje po rozliczeniu ilości wytworzonej energii i przeliczeniu w jakiej ilości energia została zużyta na potrzeby własne a w jakiej została oddana do sieci i sprzedana:
a) w części energii zużytej na własne potrzeby:
- Wn konto zespołu 5 (ilość przypadająca na dany wydział który zużył energię do produkcji kruszyw) - Ma konto 580 Rozliczenie kosztów produkcji energii. b) w części dotyczącej energii sprzedanej:
- Wn konto 606 "Energia elektryczna",
- Ma konto 580 Rozliczenie kosztów produkcji energii. A następnie ujęcie sprzedanej energii:
- Wn konto 715 „Koszt sprzedanej energii”,
- Ma konto 606 „Energia elektryczna”.
W różnych opracowaniach dotyczących tego zagadnienia czytałam, że powinny być użyte do księgowania konta 790 i 791 dotyczące obrotów wewnętrznych, jednak w proponowanym księgowaniu nie zauważam momentu wyjścia poza krąg kosztów i ich nie wykazałam w propozycji. Czy moje myślenie jest prawidłowe? Czy jednak popełniam błąd? Jeśli tak, to w którym momencie?
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Katarzyna Trzpioła
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.