Częstotliwość inwentaryzacji

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano:

Pytanie: Spółka z o.o., w której jestem księgową, prowadzi działalność hotelową, w ramach której świadczy usługi gastronomiczne. Z uwagi na małą ilość powierzchni magazynowej zapasy produktów i surowców gastronomicznych są dwu- lub trzydniowe. Jak często spółka jest zobowiązana do przeprowadzania inwentaryzacji zapasów? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.


Odpowiedź: Osoby prawne mają obowiązek przeprowadzenia spisu z natury składników majątku obrotowego jeden raz na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Przy przechowywaniu zapasów w strzeżonych składowiskach i prowadzeniu ewidencji ilościowo- wartościowej inwentaryzację zapasów można przeprowadzić raz w ciągu 2 lat.


Spis aktywów (za które uznać należy także produkty i surowce gastronomiczne) z natury powinien być sporządzony jeden raz na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.). Dla porządku należy dodać, że jeżeli zapasy magazynowe aktywów znajdują się w strzeżonych składowiskach i objęte są ewidencją ilościowo-wartościową, to obowiązek inwentaryzacyjny będzie zachowany, gdy spis z natury będzie przeprowadzany jeden raz w ciągu 2 lat.


Z uwagi na to, że przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nie wprowadzają tutaj żadnego szczególnego obowiązku w interesującym nas przedmiocie, stąd też uznać należy, że spółka ma prawny obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji raz w ciągu roku.


Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).


Autor: Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu


Odpowiedź udzielona: 8 lipca 2007 r.
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel