Urlop dla nauczyciela dla poratowania zdrowia

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 27 lutego 2018
Pytanie:  Chciałabym zapytać o kwestię urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela. Jeśli orzeczenie w trybie odwoławczym zostało dostarczone do nas 9 lutego 2018 r. i na nim widnieje okres urlopu zdrowotnego od 23 grudnia 2017 r. do 22 grudnia 2018 r. i tak też udzielamy urlopu, to co w sytuacji kiedy pracownica cały ten okres pracowała (do dnia doręczenia do nas orzeczenia) ?
Odpowiedź: 

Okres pomiędzy datą oznaczoną w orzeczeniu jako początkową datą urlopu zdrowotnego, a datą doręczenia orzeczenia lekarskiego należy uznać za niewykorzystany okres urlopu zdrowotnego, które to uprawnienie urlopowe wygasło. Dyrektor szkoły nie może bowiem udzielić urlopu na dłuższy okres niż wskazany w orzeczeniu lekarskim, a zatem nie można wcześniej niewykorzystanego fragmentu urlopu zdrowotnego udzielić po końcowym terminie wskazanym w orzeczeniu.

Przepisy Karty Nauczyciela przewidują, że uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie:

1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;

2) wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne;

3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Ponadto, uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia.

Samego urlopu jednak udziela dyrektor szkoły nauczycielowi dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego. To oznacza, że w sytuacji, gdy nauczyciel dostarczył dyrektorowi szkoły orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, z tym, że okres urlopu został ustalony wstecznie w stosunku do daty doręczenia orzeczenia, a nauczyciel nie przebywał wówczas na zwolnieniu lekarskim, był zdolny do pracy i pracę tą wykonywał w okresie od dnia oznaczonego w orzeczeniu do dnia doręczenia orzeczenia dyrektorowi, to w takiej sytuacji dyrektor szkoły powinien udzielić urlop na okres najpóźniej od dnia doręczenia orzeczenia, do dnia wskazanego w orzeczeniu.

Tym samym urlop może być udzielony nie wcześniej niż od 9 lutego do 22 grudnia 2018 r. Wynika to z faktu, że nauczycielowi nie można udzielić urlopu zdrowotnego z datą wsteczną (nie przewidują tego przepisy) w sytuacji, gdy w tym okresie pracował. Zarazem dyrektor jest związany datą końcową urlopu, oznaczoną przez właściwego lekarza w orzeczeniu lekarskim, a zatem nie ma podstaw do udzielenia urlopu na dłuższy okres niż wskazany w orzeczeniu lekarskim.

W praktyce oznacza to, że okres pomiędzy datą początkową urlopu zdrowotnego a datą doręczenia orzeczenia jest okresem niewykorzystanego urlopu zdrowotnego, z którego to uprawnienia nauczyciel skorzystać już nie może (uprawnienie urlopowe za ten okres wygasa, gdyż ma ono charakter ściśle terminowy).

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz