Zbliża się termin płatności ostatniej raty podatku od nieruchomości za 2023 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 listopada 2023
Zbliża się termin płatności ostatniej raty podatku od nieruchomości za 2023 rok

Do 15 listopada br. osoby fizyczne opłacające podatek od nieruchomości  zobowiązane są do uiszczenia czwartej raty tej daniny za 2023 rok. Wspomniany obowiązek ciąży na podmiotach, których podatek przekracza kwotę 100 zł.

Zasady opłacania podatku od nieruchomości zostały uregulowane w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niej, że podatnikami tego podatku są m.in. właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych, ich posiadacze samoistni, czy użytkownicy wieczyści gruntów. Przy czym osoby prawne (np. spółki z o.o., spółki akcyjne itp.), a także jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej – uiszczają podatek od nieruchomości (na podstawie złożonych przez siebie deklaracji) w ramach comiesięcznych wpłat proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca, zaś za styczeń – do 31 stycznia.

Natomiast dla osób fizycznych wysokość tego podatku ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania (tj. wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta). W ich przypadku przepisy dopuszczają możliwość jego regulowania w czterech ratach, w następujących terminach:

  • I rata – do 15 marca,
  • II rata – do 15 maja,
  • III rata – do 15 września,
  • IV rata – do 15 listopada.

Jeśli jednak kwota podatku nie przekracza 100 zł, wówczas płaci się go jednorazowo w całości, w terminie płatności pierwszej raty (tj. do 15 marca). Tak wynika z art. 6 ust. 11a ustawy o  podatkach i opłatach lokalnych. Warto nadmienić, że 15 listopada 2023 r. upływają także terminy płatności kolejnych rat innych podatków lokalnych, w tym rolnego oraz leśnego.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz